"Mówmy po polsku" - propozycja dla seniorów z zagranicy

Ida Górska, MC | Utworzono: 2023-11-13 08:59 | Zmodyfikowano: 2023-11-13 09:01
"Mówmy po polsku" - propozycja dla  seniorów z zagranicy - fot. zdjęcie ilustracyjne fot. pixababy
fot. zdjęcie ilustracyjne fot. pixababy

We Wrocławiu wielu obcokrajowców znalazło swój dom. Część z nich to osoby starsze, które często mają problemy z językiem. I właśnie dla nich w Przejściu Dialogu zorganizowano cykl spotkań „Polski dla seniorów”. Na pierwsze zajęcia przybyli tłumnie:

- Trochę uczyłam się sama, ale tak nie znałam za dużo. Chciałabym trochę praktyki.
- Chce dobrze znać polski. I słowa i wymowę.
- Jak się Pan czuje w Polsce?
- Dobrze, chodzę na spacery...

Na pierwszych zajęciach zjawiły się osoby z różnych krajów, w różnym wieku. Niektórzy mieszkali we Wrocławiu od dwóch lat, inni przyjechali tu raptem dwa tygodnie temu. Przywieźli ze sobą różne historie, ale łączy ich jedno — chęć nauki języka i polskiej kultury.

-Mi się spodobało, dobrze nam poszło. Bo tak naprawdę seniorzy są trochę odrzuceni od życia społeczności. I to właśnie nie tylko klub języka polskiego, ale myślę, że to jest także klub do kontaktów międzyludzkich, mówi Liliia Kozlovska, która uczy obcokrajowców języka polskiego w Przejściu Dialogu.

-Zajęcia odbywają się w każdy piątek między 13.00 a 14.30 i są całkowicie darmowe, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. -Przyjechało dużo Pań z wykształceniem wyższym, ale nie mogą dać sobie rady tutaj w Polsce, zając odpowiednie stanowisko przez brak języka. Bardzo angażują się w ten język. Mamy małżeństwo z Gruzji, tylko przyjechali dwa tygodnie temu i już przyszło uczyć się języka polskiego, dodaje Liliia Kozlovska.

Takie zajęcia to doskonała okazja do nauki, poznania nowych ludzi, jak i przełamania swoich barier językowych, mówi Maria Adamiec z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. -Jak to w grupach w różnym wieku. Niektórzy mają ochotę wyjść i od razu to robią, a niektórzy myślą sobie co ja zrobię bez języka i zatrzymują się w swoich czterech ścianach i właśnie dla takich osób jest skierowana ta oferta. Nie bójcie się, przychodźcie, dopisujemy do listy.

Zapisać można się telefonicznie bądź za pośrednictwem strony.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.