Kolejny łazik marsjański na koncie wrocławskich studentów

Joanna Jaros, JD | Utworzono: 2023-11-21 15:58 | Zmodyfikowano: 2023-11-21 15:59
Kolejny łazik marsjański na koncie wrocławskich studentów - fot. Joanna Jaros
fot. Joanna Jaros

- Jest lżejszy i bardziej wytrzymały od poprzedniego prototypu - zapewnia jeden z konstruktorów, Michał Wnuk:

"Na pustyni doświadczamy temperatur powyżej 50 stopni Celsjusza, również pokonujemy przeszkody. Tam, na Marsie, nie ma dróg, także nasz łazik jest w stanie pokonywać kamienie do wysokości 30 centymetrów, i swobodnie jeździć po tym terenie."

Łazik oprócz badania Marsa może się sprawdzić jeszcze w wielu innych sytuacjach - wyjaśnia słuchaczom Radia Wrocław, prorektor Politechniki Wrocławskiej dr Piotr Górski:

"Myślę, że zastosowanie tego typu konstrukcji jest naprawdę bardzo szerokie - kwestia związana z bezpieczeństwem, z rozminowaniem czy udział w różnego rodzaju wojskowości jest też przewidziane."

Czy taki łazik ma szansę faktycznie polecieć na Marsa? -Nasze urządzenie jest przystosowana raczej do ziemskich warunków - odpowiada Michał Wnuk:

"Dobrym przykładem jest to, że na pustyni w Utah mamy problem, że jest nam za ciepło, a łaziki marsjańskie muszą się dogrzewać, bo jest im za zimno. Natomiast ten łazik przede wszystkim szkoli przyszłych inżynierów, którzy mogą pracować w przemyśle kosmicznym i takim moim osobistym marzeniem jest pracować np. w Europejskiej Agencji Kosmicznej, żeby móc dalej rozwijać się w tym, co lubię."

Scorpio 8, podobnie jak poprzednicy, będzie reprezentował Politechnikę Wrocławską w międzynarodowych zawodach łazików. To trudne zadanie, bo ostania wersja, w Turcji na przykład, wygrała większość konkurencji. Budowa łazika trwała rok. Pracowało nad nim ponad 70 osób.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.