Politechnika Wrocławska stworzy implanty "szyte na miarę"

Mateusz Florczyk, JD | Utworzono: 2024-06-01 12:06 | Zmodyfikowano: 2024-06-01 12:09
Politechnika Wrocławska stworzy implanty "szyte na miarę" - fot. Politechnika Wrocławska
fot. Politechnika Wrocławska

Indywidualnie dopasowane protezy umożliwiają precyzyjne leczenie i szybszą rekonwalescencję pacjentów. Dzięki medycynie spersonalizowanej i technologiom przyrostowym możliwe jest tworzenie implantów "na wymiar", uwzględniając unikalne cechy każdego pacjenta.

"To powoduje, że nasz implant jest trwalszy. Możemy go używać przez dłuższy czas. Użytkowanie jest wygodniejsze dla pacjenta, a pacjent ma też większą swobodę w zakresie użytkowania takiego implantu" - mówi dr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska z Wydziału Mechanicznego PWr:

Kombinacja inżynierii i medycyny

Przed zabiegiem tworzy się obraz 3D uszkodzonej kości, a następnie drukuje implanty ze specjalnych stopów, idealnie dopasowane do kształtu kości.

"Ten spersonalizowany implant jest o tyle lepszy, że możemy go przygotować konkretnie. Taki implant możemy zaprojektować i wytworzyć. To powoduje, że taki implant nie będzie podlegał wszelkiego rodzaju problemom, takim jak obluzowanie wynikające z niedopasowania mechanicznego" - dodaje Patrycja Szymczyk-Ziółkowska.

Implanty są wykonuje się ze stopu tytanu i wykorzystywane m.in. do rekonstrukcji stawów. Nie są w pełni refundowane przez NFZ, a ich koszt może się różnić w zależności od stopnia ubytku kości lub stawu. Ich cena może nawet przekroczyć 80 tysięcy złotych. W 2022 roku NFZ sfinansował 78 zabiegów z ich użyciem.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.