Reforma gospodarki wodnej potrzebna od zaraz

Ewa Zając, MC | Utworzono: 2023-12-14 17:13 | Zmodyfikowano: 2023-12-14 17:14
Reforma gospodarki wodnej potrzebna od zaraz - fot. Ewa Zając
fot. Ewa Zając

Czas na dorzeczne działania - pisze w liście otwartym do rządzących Koalicja Ratujmy Rzeki. Swoje postulaty ogłosili dzisiaj nad Odrą przy wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim. -Liczymy na inne podejście do rzek, a w szczególności do Odry, mówi Radosław Gawlik.

-Nie traktowanie rzek jako kanałów odprowadzania ścieków, kanałów pod katem tylko i wyłącznie wielkiej żeglugi, budowania drogi wodnej, takiej autostrady wodnej. Tylko traktowanie rzek jako ekosystemów, dla przyrody, ale też ważnych ekosystemów dla człowieka.

Koalicja Ratujmy Rzeki zaproponowała spotkanie z Minister Klimatu i Środowiska Pauliną Hening-Kloską w celu omówienia najlepszych działań zarówno na 100 dni rządu, jak i na całą kadencję. Reforma gospodarki wodnej potrzebna jest od zaraz, czas na  konkretne zmiany - mówi Krzysztof Smoliński:

-To co jest najważniejsze dla rzeki, to usunięcie zanieczyszczeń,  głównie zasoleń i powrót do renaturyzacji, a odejście od niedorzecznych  programów dewastacji rzeki. Potrzebujemy dorzecznych działań - dlatego dzisiaj jesteśmy tu pod urzędem, by przekazać stronie rządzącej, że mamy  plan, mamy pomysły.

W liście odczytanym dziś pod Urzędem Wojewódzkim znalazł się też m.in. postulat o zmianę istniejącej już specustawy dla Odry, która według autorów listu ignoruje i przesuwa w czasie rozwiązanie kluczowego dla jakości wód rzeki problemu zanieczyszczenia przez kopalnie.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.