Zielone nieruchomości we Wrocławiu. Przegląd eko rozwiązań mieszkaniowych

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-12-15 12:20
Dodaj do Wykop.pl
Zielone nieruchomości we Wrocławiu. Przegląd eko rozwiązań mieszkaniowych - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Zielona architektura. Wizja nowoczesnego Wrocławia

Jak informuje wrocławski Urząd Miasta, Wrocław intensywnie inwestuje w zieloną architekturę, która harmonijnie łączy nowoczesne budownictwo z naturą. Wprowadzane są innowacje takie jak dachy i ściany zielone, które nie tylko poprawiają estetykę miejskiego krajobrazu, ale także przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Jednym z takich przykładów jest siedziba Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przy ulicy Hubskiej.

Po remoncie w 2018 roku w budynku zamontowano zielone ściany i panele słoneczne, także ustawiono przy gmachu stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Takie rozwiązania można przenieść do swoich domów. We Wrocławiu budynki, które mają zielone dachy oraz ogrody wertykalne są zwolnione z podatku od nieruchomości. Taką uchwałę radni miejscy przyjęli w 2021 roku.


Jak budować ekologicznie?

Bardzo ważnym elementem zielonej architektury są materiały budowlane o niskim śladzie węglowym. Wrocławskie inwestycje coraz częściej korzystają z ekologicznych materiałów, takich jak recyklingowane tworzywa czy lokalnie pozyskiwane surowce, minimalizując tym samym wpływ na środowisko. Używane są materiały niskotoksyczne, a systemy wentylacyjne zapewniają świeże powietrze, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie.

Wprowadzanie energooszczędnych systemów to kolejny istotny krok. Nowe budynki coraz częściej wyposażone są w zaawansowane systemy rekuperacji, panele słoneczne i inteligentne systemy zarządzania energią, które znacznie redukują jej zużycie.

To właśnie stanowi przewagę nowego budownictwa nad tzw. wielką płytą. Eksperci portalu GetHome zwracają uwagę na kwestię termoizolacyjności starych bloków. Występują tam liczne mostki termiczne, przez które zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Stąd też konieczna jest ich modernizacja – i to zakrojona na szeroką skalę.


Ekologia w praktyce. Życie w zielonych nieruchomościach

Zielone nieruchomości we Wrocławiu oferują nie tylko korzyści dla środowiska, ale i podnoszą jakość życia mieszkańców. Ogrody dachowe, wspólne tereny zielone, własne ogródki czy rozwiązania prozdrowotne stają się standardem.

Osoby, którym zależy właśnie na takich udogodnieniach, bez problemu kupią mieszkanie w ekologicznym standardzie. W nowym budownictwie do wyboru są lokale o zróżnicowanej wielkości – również cieszące się dużą popularnością mieszkania jednopokojowe. Wiele ogłoszeń kawalerek na sprzedaż we Wrocławiu udostępnia GetHome.

Za jedno z bardziej ekologicznych wrocławskich osiedli uważane są Nowe Żerniki, które wpisują się w ideę miasta 15-minutowego, zapewniając mieszkańcom dobrze zagospodarowane otoczenie. Zielone nieruchomości sprzyjają też budowaniu wspólnoty. Wrocław stawia na przestrzenie wspólne, które integrują mieszkańców i pozwalają na bezpośredni kontakt z naturą, nawet w środku miasta.

Z tego też powodu ludzie nie tylko chcą kupować tam nieruchomości, ale także je wynajmować. Z pewnością takie rozwiązanie jest odpowiednie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt. Dlatego warto zapoznać się z ofertą mieszkań na wynajem we Wrocławiu na GetHome, które można znaleźć w różnych przedziałach cenowych.


Eko rynek nieruchomości w przyszłości. Jakie są kierunki rozwoju?

We Wrocławiu nieustannie poszukuje się nowych rozwiązań w dziedzinie zielonego budownictwa. Przyszłe projekty planują jeszcze większą integrację z przyrodą i zastosowanie najnowszych technologii ekologicznych.

Jeden z portali branżowych podaje przykład inwestycji, która jest realizowana na Maślicach. Ze względu na czyste powietrze i kameralną zabudowę osiedle chętnie wybierają rodziny z dziećmi. Okolica jest bardzo zielona – znajdują się tu parki Maślicki oraz Stabłowicki, a także rozległe tereny leśne. Można spacerować wzdłuż Odry, a latem korzystać z uroków tamtejszych niewielkich plaż. Właśnie w tej okolicy powstaje eko inwestycja, w której zastosowanie znajdują m.in. materiały prefabrykowane i z recyklingu. Zbierana też będzie deszczówka do nawadniania zielonych terenów wspólnych.

To jednak nie wszystko! Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej stworzyli projekt samowystarczalnego osiedla przyszłości, które mogłoby istnieć w 2075 roku. Jego autorzy zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture”.

Jak czytamy na stronie PW, autorom koncepcji przyświecała szczytna idea. Chcieli nie tylko zaprojektować ekologiczne osiedle, ale także dostosować je do potrzeb przyszłych mieszkańców. Przystępne cenowo nieruchomością oraz zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa i prywatności to dwa ważne założenia projektu. Poza tym postawiono na integrację międzysąsiedzką, zdrowie psychiczne i ogólnie pojęty well being.

Czy pomysł studentów zrewolucjonizuje rynek nieruchomości i tak będziemy mieszkać za pół wieku? Na pewno stanowi to wzór dla przyszłego rozwoju branży i wskazuje odpowiedni kierunek.