Podróż do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego bywa długa i uciążliwa, ma się to jednak zmienić

Jarosław Wrona, AO | Utworzono: 2024-01-25 06:42 | Zmodyfikowano: 2024-01-25 06:44
Podróż do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego bywa długa i uciążliwa, ma się to jednak zmienić - fot. Jarosław Wrona
fot. Jarosław Wrona

Dziury, brak chodników, ograniczenia prędkości i częste kontrole policji. Po latach próśb i apeli mieszkańców jest szansa na przebudowę wojewódzkiej 392. W budżecie województwa zabezpieczono pół mln złotych na projekt, a po jego wykonaniu ma ruszyć remont podzielony na trzy etapy.

"Stoimy tutaj chwileczkę, nie kłamię, ale setka się przewinęła samochodów. Tu nie idzie przejść prze ulicę. Było ograniczenie do 40, ale to nic nie daje, Polacy nie są nauczeni jeździć tak, jakby się chciało. Zdarza się, że stoi tu patrol policji, wtedy wszyscy jadą przepisowo, ale tylko patrol odjedzie i wszyscy gnają." - mówią mieszkańcy, którzy wielokrotnie już apelowali na antenie Radia Wrocław o przebudowę niebezpiecznej trasy.

Z decyzji o przebudowie cieszy się włodarz Stronia Śląskiego, Dariusz Chromiec, bo gmina po udostępnieniu partii Mastodonta w Jaskini Niedźwiedziej, szacuje wzrost odwiedzających tylko tę atrakcję turystów, o 100 tys. rocznie:

"Droga zniszczona, więc bardzo potrzebna, praktycznie taki dojazd tutaj przez kurort Lądek-Zdrój i do Stronia Śląskiego. Cieszę się bardzo, że środki zostały zabezpieczone, oby jak największy i najdłuższy odcinek został wyremontowany. Oprócz tego, że będzie remont drogi wojewódzkiej, to rozpoczynają się prace rewitalizacyjne, jeżeli chodzi o linię kolejową nr 322."

Do tej pory wyremontowano niewielki odcinek w Trzebieszowicach i drogę ze Stronia Śląskiego przez Sienną, do Bystrzycy Kłodzkiej. Na razie nie jest znana również data rozpoczęcia przebudowy drogi na odcinku od Żelazna do Lądka.

- Ma rozpocząć się niezwłocznie po zatwierdzeniu projektu - powiedział Radiu Wrocław Zbigniew Szczygieł, radny wojewódzki:

"Pieniążki są zabezpieczone w budżecie, planowany jest ten remont w trzech etapach. Inwentaryzacja, projekt i przystąpienie do remontu. To jest kolejny krok, żeby likwidować wykluczenie transportowe."

Pierwszym krokiem było rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych na linii kolejowej nr 322, łączącej Kłodzko ze Stroniem Śląskim. Według zapowiedzi szynobusem, pierwsi pasażerowie w kierunku Stronia, pojadą w trzecim kwartale 2025 roku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.