Jak wziąć samochód w leasing? Sprawdź!

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-02-20 12:10
Dodaj do Wykop.pl
Jak wziąć samochód w leasing? Sprawdź! - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Leasing samochodu – na czym to właściwie polega?

Leasing samochodowy od lat cieszy się niesłabnącą popularnością – jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w 2023 roku firmy leasingowe udzieliły polskim przedsiębiorstwom finansowania o łącznej wartości 100 mld złotych. Decydując się na leasing na samochód, klient korzysta z wybranego auta w ramach comiesięcznej raty. Umowa leasingu trwa minimum dwa lata, a po jej zakończeniu leasingobiorca może:

  • wykupić auto na własność;
  • przedłużyć umowę z tym samym autem;
  • kontynuować leasing z innym samochodem;
  • zwrócić pojazd do firmy leasingowej i zakończyć samochód leasing.

Z leasingu mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Wysokość raty zależy m.in. od wybranego auta, długości obowiązywania umowy, wniesionego wkładu własnego czy ustalonego w umowie limitu kilometrów. Znaczenie ma również wybrany pakiet leasingu.


Jakie auta można wziąć w leasing?

Wśród samochodów do leasingu znajdują się nie tylko nowe, ale i używane modele. Leasing samochodu używanego wiąże się ze znacznie niższą ratą leasingową. Klienci mają do wyboru samochody w wersji premium – idealne na biznesowe spotkania – jak również praktyczne auta dostawcze. W leasing można wziąć również rodzinny model samochodu czy praktycznego SUV-a idealnego na podróże. Polskie firmy leasingowe oferujące klientom leasing używanego samochodu – np. Automarket.pl – posiadają w ofercie maksymalnie kilkuletnie pojazdy. Zazwyczaj cechuje je równie dobry stan techniczny i wizualny co nowe, roczne czy dwuletnie auta. Wszystkie samochody przeznaczone do leasingu to auta sprawdzone i gotowe do jazdy.


Samochód w leasingu – benefity dla klientów

Leasing samochodu to rozwiązanie pełne zalet – zarówno dla firm, jak i dla klientów indywidualnych. Jednym z jego największych atutów jest możliwość wypróbowania różnych modeli aut bez potrzeby zakupu konkretnego pojazdu za gotówkę. Cała procedura jest również znacznie łatwiejsza niż w przypadku ubiegania się o kredyt na kupno samochodu. Przy leasingu ilość formalności zredukowano do niezbędnego minimum. Decydując się na leasing z dodatkowymi usługami, leasingobiorca nie musi ponadto pilnować terminów przeglądów ani zajmować się naprawami. Do jego zadań należy wówczas wyłącznie tankowanie czy mycie użytkowanego samochodu. Przykładowo, firma Automarket proponuje swoim klientom dwie możliwości – pakiet Basic lub pakiet Comfort. Drugi z nich oprócz koordynacji likwidacji szkód obejmuje dodatkowo:

  • obsługę serwisową;
  • zakup, dwukrotną wymianę i przechowywanie opon;
  • samochód zastępczy na czas naprawy.

Po stronie leasingobiorcy leży więc jedynie ubezpieczenie pojazdu – cała reszta to obowiązki specjalistów z firmy leasingowej. To z kolei gwarantuje sporą oszczędność czasu, a często także samych kosztów – rata leasingowa obejmuje bowiem wszystkie te usługi. Inną korzyścią tej formy finansowania – bez względu na to czy mówimy o aucie dla firmy, czy samochodzie w leasing dla osoby prywatnej – jest możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy w dużo niższej cenie niż aktualna cena rynkowa.

 

Jakie warunki należy spełnić, chcąc wziąć samochod w leasing?

Aby wziąć samochód w leasing, przyszły leasingobiorca musi spełnić kilka warunków. Podczas zawierania umowy firma leasingowa zwraca uwagę na wiarygodność klienta – m.in. jego historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, zdolność kredytową czy obecność w bazie dłużników. Niezbędne jest również złożenie wszystkich wymaganych dokumentów. W przypadku przedsiębiorców jest to:

  • wniosek leasingowy;
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  • zaświadczenie o numerze REGON i NIP.

Spółki cywilne muszą dostarczyć dodatkowo umowę spółki. Klienci indywidualni decydujący się na leasing auta składają z kolei wniosek leasingowy, dowód osobisty oraz dwa zaświadczenia – o zatrudnieniu i wysokości dochodów.

Reklama