Jerzy Grotowski ma swój tramwaj

Ewa Zając, BT | Utworzono: 2024-02-21 07:16 | Zmodyfikowano: 2024-02-21 07:17
Jerzy Grotowski ma swój tramwaj - fot. Anna Smycz Instytut Grotowskiego
fot. Anna Smycz Instytut Grotowskiego

Pierwszy kurs poprzedzony był uroczystością nadania imienia światowej sławy twórcy teatralnego, w której m.in wziął udział dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret:

- Wydaje się, że w kulturze wrocławskiej ze względu na ulotność teatru jako pewnego gatunku, ta postać jest zapomniana. Stąd nie pomnik, nie ławeczka kolejna, ale tramwaj, czyli takie miejsce pomiędzy. Dziś Grotowski tak jak zawsze łączy, tylko łączy w zupełnie nieoczywisty sposób jako wehikuł przemieszczający się po naszym mieście.

Jerzy Grotowski, wybitny reżyser, twórca Teatru Laboratorium mieszkał i tworzył we Wrocławiu w latach 1965-1984.

- To postać, która miała ogromny wpływ nie tylko na rozwój kultury wrocławskiej, ale także światowej - mówi prezes MPK Witold Woźny:

- Dlatego uznaliśmy, że ten nowy tramwaj moderus gamma numer 3327 to będzie tramwaj imienia Jerzego Grotowskiego. Tym bardziej, że w tym numerze bocznym zaszyte jest dodatkowe przesłanie, bo przecież siedziba Teatru Laboratorium to był Rynek Ratusz 27.

Grotowski to pierwszy w tym roku, ale jedenasty już patron tramwaju. Wcześniej uhonorowano w ten sposób m.in. Marię Koterbską, ks. Stanisława „Orzecha” Orzechowskiego, Wandę Rutkiewicz i dziennikarkę Radia RAM Monikę Jaworską.

 

Reklama
Zdjęcia
Jerzy Grotowski ma swój tramwaj - 4