Na Politechnice Wrocławskiej pracują nad kolejną innowacją

Elżbieta Osowicz, BT | Utworzono: 2024-05-06 07:20 | Zmodyfikowano: 2024-05-06 07:37
Na Politechnice Wrocławskiej pracują nad kolejną innowacją - fot. Politechnika Wrocławska
fot. Politechnika Wrocławska

Badacze pracują nad nową powłoką stentów wszczepianych w miejsce zwężonych tętnic. Nowe rozwiązanie ma przyspieszyć proces gojenia i wyhamować procesy zapalne. "Dzięki współpracy inżynierów i lekarzy możemy realnie pomóc tysiącom chorych" - tłumaczy kardiolog inwazyjny, prof. Tomasz Roleder:

"Zdarzają się nieprawidłowe gojenia się stentu, nadmierny przerost tej nowej tkanki. Problem jest z pacjentami, którzy reagują źle na implantowane stenty i zaczynają się też nam pojawić chorzy, którzy czasami mają kilka procedur wykonywanych, gdyż ta restenoza powraca."

"Tajemnica naukowa"

Jak mówi prof. Marta Kopaczyńska, pracująca w Katedrze Inżynierii Biomedycznej, "pokrycie stentu materiałem pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego w miejscu jego wszczepienia":

"Na takim klasycznym stencie kobaltowo-chromowym wprowadziliśmy cząsteczki, które zresztą są przez nasz organizm biologicznie produkowane, aby prześledzić istotne procesy zapalne, które będą się toczyły."

Rodzaj cząsteczek, którymi mają być pokryte stenty, to na razie tajemnica związana z zabezpieczeniem patentowym nowego rozwiązania. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki na ponad 900 tysięcy złotych.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.