Przewodnik po materacach nawierzchniowych: Czy warto je kupić?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-04-26 15:14 | Zmodyfikowano: 2024-04-26 15:16
Dodaj do Wykop.pl
Przewodnik po materacach nawierzchniowych: Czy warto je kupić? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Czym jest materac nawierzchniowy?

Materace nawierzchniowe (zwane także topperami lub materacami nakładkowymi) to rozwiązanie dla osób, które śpią na niewygodnym łóżku i chcą poprawić swój komfort spania bez konieczności kupna nowego materaca. Materac nawierzchniowy to rodzaj dodatkowej warstwy, którą po prostu nakłada się na stary materac główny. Wysokiej jakości materac nawierzchniowy może wyrównać powierzchnię spania, utwardzić ją lub wręcz przeciwnie - zmiękczyć.

Kiedy należy pomyśleć o wyborze materaca nawierzchniowego? Przede wszystkim w momencie, w którym korzystanie z materaca głównego nie daje odpowiedniego komfortu lub materac ten zaczyna się odkształcać. Toppery mogą być też rozwiązaniem, gdy nagle zmieniły się nasze potrzeby dotyczące powierzchni snu (zmiana masy ciała lub uraz ortopedyczny). 


Czy stosowanie materaca nawierzchniowego może poprawić komfort snu?

Dobrze dobrany, wysokiej jakości materac nawierzchniowy potrafi pozytywnie wpłynąć na higienę snu, dlatego jest polecany osobom, które odczuwają dyskomfort podczas nocnego wypoczynku. Materac nawierzchniowy może nie tylko wyrównać powierzchnię spania i poprawić jej twardość, ale także polepszyć cyrkulację powietrza (z tego względu top materac bywa polecany, chociażby osobom cierpiącym na nadmierną potliwość). Najlepsze materace nawierzchniowe mają właściwości ortopedyczne lub nawet niwelują powstawanie odleżyn (jak np. materac nawierzchniowy z łuską gryki).

Materace nawierzchniowe nie mogą być stosowane samodzielnie - grubość materaca nawierzchniowego jest bowiem niewystarczająca, aby zapewnić właściwy komfort snu podczas spania bezpośrednio na stelażu lub podłodze. Topper to zawsze dodatkowa warstwa! Należy też pamiętać, że stanowią one rozwiązanie doraźne i stosowanie materacy nawierzchniowych będzie miało sens tylko przez określony czas.


Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Jaki materac nawierzchniowy będzie najlepszy? Wybierając materac nawierzchniowy, należy przede wszystkim kierować się swoimi potrzebami, te bowiem mogą się różnić w zależności od sytuacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy nawierzchniowych. Najczęściej wybierane są materace nawierzchniowe wyrównujące powierzchnię spania, gdy “główny materac” okazuje się zbyt miękki lub zbyt twardy. Z jednej strony “uzupełniają” one materac i wyrównują jego powierzchnię, sprawiają także, że podłoże snu lepiej dopasowuje się do kształtów ciała. 

Jaki topper wybrać? To zależy od tego, czy chcesz utwardzić, czy zmiękczyć swoją powierzchnię snu. Twardość materaca nawierzchniowego należy dobierać tak, jakby kupowało się zwykły materac. Osoby śpiące na zbyt twardym podłożu powinny szukać topperów miękkich. Jeśli z kolei czujesz, że za bardzo zapadasz się w swój materac - szukaj toppera o właściwościach utwardzających.

 

Na zbyt twarde powierzchnie sprawdzą się materace nawierzchniowe miękkie H1, wykonane z pianki poliuretanowej, pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Top materac termoelastyczny nie tylko zwiększy komfort snu: pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała zarówno pod wpływem nacisku, jak i temperatury. Są to nawierzchniowe materace zmiękczające o właściwościach ortopedycznych i mogą poprawić komfort życia osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony kręgosłupa.

A co powinny wybrać osoby, które potrzebują materaca twardego? Najlepsze będą nawierzchniowe materace wykonane z maty kokosowej o twardościach H2 (materace średnio-twarde), H3 (materace twarde) lub H4 (materace bardzo twarde). Jest to cienki materac, który skutecznie wyrównuje powierzchnię snu i ją utwardza, dzięki czemu zwiększa komfort wypoczynku.

Materace nakładkowe są wskazane także w przypadku dolegliwości, takich jak, chociażby wspomniana nadmierna potliwość czy też alergie. W takim przypadku najlepsze mogą okazać się materace nawierzchniowe z pianki lateksowej - wykazują one bowiem właściwości antyalergiczne.


Czy materace nawierzchniowe można stosować na inne meble niż łóżko?

Zastanawiasz się, czy top materac z pianki termoelastycznej lub kokosa będzie miał zastosowanie, jeśli nie śpisz na tradycyjnym łóżku? Materace nawierzchniowe mogą być stosowane także na innych meblach z funkcją spania, takich jak wersalki, kanapy czy narożniki. Ten rodzaj produktu nie wymaga żadnego specjalnego montażu - wystarczy po prostu położyć go na powierzchnię spania. Najważniejsze, aby tylko odpowiednio dobrać jego wielkość.


Gdzie kupić dobry materac nawierzchniowy?

Wiesz już jaki materac nawierzchniowy wybrać, ale zastanawiasz się, gdzie go najlepiej kupić? Najlepsze ceny i największy wybór znajdziesz bez wątpienia w Internecie. Czy jednak niska cena i szeroki wybór to jedyne powody zachęcające do kupna materaca w sieci?

Niektóre sklepy internetowe z materacami to strony samego producenta. A to daje - wbrew pozorom - sporo korzyści. Przykładem może być sklep on-line Materace Dla Ciebie, w którym producent oferuje możliwość zamówienia materaca na dowolny wymiar (co może być szczególnie przydatne, jeśli szukasz nakładki na bardziej nietypowe meble). W procesie zakupu otrzymasz także pomoc wykwalifikowanych konsultantów, co będzie pomocne, jeśli wciąż borykasz się z wyborem właściwego modelu lub chcesz, aby Twój topper posiadał ściśle określone funkcje. Nie da się też ukryć, że kupno materaca online to po prostu ogromna wygoda i oszczędność czasu!