Szklarska Poręba: Huta "Józefina" doczeka się renowacji? Sprawdź, co może tam powstać - Radio Wrocław

Szklarska Poręba: Huta "Józefina" doczeka się renowacji? Sprawdź, co może tam powstać

Jakub Thauer
Jakub Thauer, DP
| Rok temu, 2025-05-20, 08:33
Szklarska Poręba: Huta "Józefina" doczeka się renowacji? Sprawdź, co może tam powstać - Huta "Józefina" doczeka się renowacji? Fot. Grupa Arche
Huta "Józefina" doczeka się renowacji? Fot. Grupa Arche

W tej chwili jest ruiną, pojawiła się jednak szansa na przywrócenie jej dawnego blasku. Jedna z firm deweloperskich kupiła teren po byłej hucie "Józefina" w Szklarskiej Porębie. Nowy właściciel planuje odnowić obiekt i przeznaczyć go na działalność w sektorze nieruchomości turystycznych. Może tam powstać muzeum, sala wystawiennicza, restauracja oraz kompleks hotelowo-noclegowy.

- Nasze plany to przede wszystkim otworzyć i uratować to miejsce z niesamowitą historią. Na pewno chcielibyśmy tutaj wprowadzić funkcje związane z turystyką, z gastronomią, ale także i z kulturą, bo wykorzystać tą przestrzeń historycznej hali do tego, żeby organizować tu różne wydarzenia kulturalne - mówi Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

Polecamy: Kolejne elementy Fontanny Neptuna z pl. Nowy Targ odnalezione? Podobieństwo jest, ale autentyczność ocenią eksperci

 

Mieszkańcy chcą ożywienia tego miejsca

Mieszkańcy i byli pracownicy huty z nadzieją patrzą na możliwość ożywienia tego historycznego miejsca:

- Na moje serce leje się miód, kiedy to miejsce może zacząć żyć ponownie.
- Manufaktura żeby była, żeby było widać, jak to się wytwarzało, i to na pewno by się tu przydało.
- Dosyć ciekawy to był budynek. Teraz wszystko idzie w tą stronę właśnie, żeby hotelowe sprawy robić, także myślę, że to jest dobry prognostyk.

Grupa Arche kupiła kompleks dawnej huty szkła "Józefina" w Szklarskiej Porębie za niemal 8 milionów złotych. Według zapowiedzi, obiekt zostanie otwarty najwcześniej w 2028 roku.

Więcej w materiale Jakuba Thauera, reportera Radia Wrocław:

1.0x
00:00
00:00

Sprawdź: Koniec z dymem w jeleniogórskiej ciepłowni? Planują ekologiczną inwestycję


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.