Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak w kosmosie. A jak wyglądał pierwszy lot naszego rodaka? Oto archiwalna relacja

Generał Mirosław Hermaszewski do godz. 8.31, 25 czerwca 2025 roku był jedynym Polakiem, który poleciał w kosmos. Dzisiaj na naszych oczach tworzyła się historia, bo mogliśmy obserwować każdą sekundę procedury startu rakiety, na pokładzie której znajdował się dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. 47 lat temu możliwości obserwowania startu rakiety z kosmodromu Bajkonur były zdecydowanie bardziej ograniczone. Niemniej, to ważne dla Polaków wydarzenie było relacjonowane w mediach, w tym również na antenie Polskiego Radia Wrocław.
POLECAMY: Kosmiczny dzień w Radiu Wrocław. Drugi Polak w kosmosie! Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na ISS [RELACJA]
Posłuchajcie archiwalnego nagrania z lotu generała Mirosława Hermaszewskiego w kosmos:
Był 27 czerwca 1978 roku, kiedy, jeszcze wtedy major, Mirosław Hermaszewski wszedł na pokład Sojuza 30. Wówczas świat usłyszał taki meldunek: Melduję, do lotu na statku kosmicznym Sojuz 30, w składzie międzynarodowej załogi, jestem gotów. Okazanego mi zaufania nie zawiodę. Kosmonauta badacz statku kosmicznego Sojuz 30, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, major Mirosław Hermaszewski.
Wcześniej przez kilka miesięcy szkolił się w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Mirosław Hermaszewski w przestrzeni kosmicznej spędził 190 godzin, 3 minuty i 4 sekundy - tym czasie 26 razy okrążył Ziemię. Podobnie jak Uznański-Wiśniewski w swojej misji, Hermaszewski brał udział w programie badawczym, związanym przede wszystkim z zachowaniem człowieka w warunkach mikrograwitacji. Misja Sojuza 30 zakończyła się 5 lipca lądowaniem na stepach Kazachstanu.
Czytaj także: Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co powiedział tuż po starcie?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
