W Bolesławcu powstanie lądowisko dla helikopterów? "Czekaliśmy na to wiele lat" [NASZ TEMAT]
![W Bolesławcu powstanie lądowisko dla helikopterów? "Czekaliśmy na to wiele lat" [NASZ TEMAT] - W Bolesławcu powstanie lądowisko dla helikopterów? Fot. Maciej Ryłkiewicz](/img/articles/152464/3m0KSuuyhp.jpg)
W Bolesławcu może powstać lądowisko dla helikopterów, które ma służyć do transportu rannych. Szpital św. Łukasza czekał na taką możliwość latami. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs, dlatego dyrektor szpitala szykuje wniosek o dotację. Kamil Barczyk zapewnia, że jest duża szansa na otrzymanie pieniędzy jeszcze w 2025 roku:
- Oczekiwaliśmy już wiele lat na to lądowisko, również na ogłoszony konkurs przez Ministerstwo Zdrowia, który dopiero w tym roku został ogłoszony.
W regionie: Podejrzane kody QR w dolnośląskich lasach. Lepiej ich nie skanować! Gdzie przekierowują?
Przepisy narzucają budowę lądowisk
Wyniesione lub naziemne lądowisko miałoby powstać 5 kilometrów od SOR-u lub na terenie Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, kontynuuje Kamil Barczyk:
- Szacujemy, że do 5 milionów złotych w pełni wyposażone lądowisko w systemy przeciwpożarnicze, ale również systemy oświetlenia i automatyki, które pozwalają lądować śmigłowcowi 24 godziny na dobę.
Przepisy narzucają placówkom ze Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowi budowę lądowisk dla helikopterów:
- Zwiększy się znacząco dostępność do transportów międzyszpitalnych, ale również do transportów pacjentów w przypadku jakichś urazów ciężkich, które by wymagały pilnego zabezpieczania.
Ze szpitalnego lądowiska będą mogły korzystać znacznie cięższe helikoptery wojskowe czy śmigłowce LPR transportujące rannych, chociażby z autostrady. Do końca 2025 roku dowiemy się, czy dofinansowanie zostało przyznane przez Ministerstwo Zdrowia.
Przeczytaj też: "Zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia pracy". Co z zamkniętym oddziałem urologicznym przy ul. Kamieńskiego?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.

