Różne punkty słyszenia: Optymizm Polaków rekordowy, ale bieda nie znika. Co dalej? - Radio Wrocław

Różne punkty słyszenia: Optymizm Polaków rekordowy, ale bieda nie znika. Co dalej?

Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
| 4 miesiące temu, 2026-03-02, 18:59
Różne punkty słyszenia: Optymizm Polaków rekordowy, ale bieda nie znika. Co dalej? - Różne punkty słyszenia w Radiu Wrocław. Od poniedziałku do piątku, po godzinie 20:00.
Różne punkty słyszenia w Radiu Wrocław. Od poniedziałku do piątku, po godzinie 20:00.
Fot: RW

W momencie, gdy w Europie Zachodniej dominuje lęk przed stagnacją i utratą pozycji, w Polsce rośnie przekonanie, że jest lepiej niż było. Optymizm to jednak nie tylko kwestia nastroju. Polska przestała być krajem chronicznego pesymizmu i przesunęła się w badaniach satysfakcji z życia z końcówki do czołówki UE. A dobre nastroje mają realne znaczenie gospodarcze – zwiększają konsumpcję, skłonność firm do inwestowania i ułatwiają dostęp do kapitału.

Problem w tym, że wzrost optymizmu nie oznacza zniknięcia problemów. Wysokie koszty życia, nierówności regionalne i trudny dostęp do mieszkań pozostają realnym obciążeniem. Pytanie brzmi: czy polska energia „doganiania” przełoży się na trwałą modernizację, czy też nadmierna wiara w nieprzerwany wzrost okaże się ryzykowną iluzją?

Zaproszenie do programu przyjęli:

  • Marcin Szydzisz z Zakładu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Iwo Augustyński ekonomista z Uniwersytety Ekonomicznego we Wrocławiu
  • Adam Karpiński ekonomista z WSB Merito Wrocław
  • Dr hab. Małgorzata Michalewska-Pawlak z Instytut Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego

Posłuchaj rozmowy:

1.0x
00:00
00:00

Przeczytaj również: Co z ogródkami na wrocławskim Rynku? Konserwator odpiera zarzuty restauratorów. "Nie było żadnego szantażu"


Komentarze (2)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Król 2026-03-03 07:59:07 z adresu IP: (2a02:a318:40e9:6d80:d52c:x:x:x)
Oj tam panowie. Ja za PiSu namalowałem sobie pałac i w nim zamieszkałem. Jadłem to co dziś, ale przed nosem mialem obrazek wykwintnego dania. Więc za PiSu żyłem jak król.
~franek 2026-03-02 20:25:24 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
obecne media to czasy to jak za PRL propaganda sukcesu