50 milionów na modernizację wodociągu w Dzierżoniowie. "Jest w bardzo złym stanie" - Radio Wrocław

50 milionów na modernizację wodociągu w Dzierżoniowie. "Jest w bardzo złym stanie"

Łukasz Koch
Łukasz Koch
| Dzisiaj, 10:27
50 milionów na modernizację wodociągu w Dzierżoniowie. "Jest w bardzo złym stanie" - 50 milionów na modernizację wodociągu w Dzierżoniowie.
50 milionów na modernizację wodociągu w Dzierżoniowie.
Fot. Łukasz Koch

To będzie jedna z największych inwestycji w historii Dzierżoniowa. Miasto otrzymało ponad 50 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO FENX) na modernizacje głównej magistrali wodociągowej. Magistralą płynie woda do 100 tysięcy mieszkańców regionu. W ostatnich latach stała się bardzo awaryjna:

- Człowiek potrzebował wody, a wody nie było. Problemy w Dzierżoniowie z wodą były i fajnie jest, że w końcu biorą się za to i zrobią tak, jak trzeba.

W regionie: Prawie 300 interwencji strażaków, podtopienia i powalone drzewa. Burzowa noc na Dolnym Śląsku

 

Awarie wodociągu trwały nawet kilka dni

Jak mówi Andrzej Bronowicki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Dzierżoniowie, magistrala ma ponad 50 lat, a każda awaria to duże koszty, by zachować ciągłość dostawy wody:

- Ten stary wodociąg jest nie powiem, że w opłakanym stanie, ale jest w bardzo złym stanie. Jest to rura żeliwna wykonana w początkach lat 70. starą technologią. Tutaj też kwestia tych rozszczelnień, strat wody jest brana pod uwagę. Jeśli chodzi o koszty związane z taryfą, to ja już mam takie powiedzenie: "mniej zdrożeje".

- Taka awaria czasami trwała nawet 2-3 dni. Wówczas musieliśmy robić wszystko, żeby nie przerwać dostawy. Tutaj naprawdę były takie sytuacje ekstremalne, że kto wie, czy nie doszłoby w ogóle do zaprzestania dostarczania wody dla Dzierżoniowa. Będziemy realizowali w ramach tych środków wymianę głównej magistrali wody pitnej dla mieszkańców ziemi dzierżoniowskiej. To łącznie w zaokrągleniu jest tak 10 kilometrów wodociągu o średnicy 500 milimetrów.

Prace budowlane ruszą niebawem i potrwają do końca 2027 roku. Dzierżoniowski WiK w ostatnich latach pozyskał już ponad 200 milionów złotych ze środków unijnych na modernizację sieci wodociągowej.

Przeczytaj: Afera z zatruwaniem środowiska czy nieczysta gra konkurencji? Zamieszanie wokół legnickich kotłowni


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.