Mieszkańcy są wściekli po... remoncie drogi. "Prosiliśmy, żeby tego nie robić" - Radio Wrocław

Mieszkańcy są wściekli po... remoncie drogi. "Prosiliśmy, żeby tego nie robić"

Andrzej Andrzejewski
Andrzej Andrzejewski
| Wczoraj, 10:17
Mieszkańcy są wściekli po... remoncie drogi. "Prosiliśmy, żeby tego nie robić" – Mieszkańcy Gniewomierza są wściekli po remoncie drogi.
Mieszkańcy Gniewomierza są wściekli po remoncie drogi.
Fot. Andrzej Andrzejewski

To prawdopodobnie ewenement na skalę przynajmniej Dolnego Śląska. Mieszkańcy Gniewomierza od początku sprzeciwiali się remontowi drogi w swojej wsi. Obawiali się bowiem, że na gładkiej nawierzchni kierowcy będą rozpędzali swoje auta. I mieli rację. Tylko nieliczne ciężarówki nie przekraczają ograniczenia prędkości. Mało tego - pokonanie z impetem progów zwalniających generuje kolejny hałas.

- Prosiliśmy, żeby tego wyniesienia nie robić. Zrobiono nam to wyniesienie, z którego mamy teraz wielki problem.
- To nie są takie jakieś uderzenia, tylko tąpnięcia. Takie, że cały dom się trzęsie.
- Nie można otworzyć okna, bo się budzi człowiek.
- To są tego typu dźwięki. Teraz niech pan sobie wyobrazi... O trzeciej nad ranem, jak ktoś okno otworzy, to tylko jebut i jebut.

W regionie: Szpital Psychiatryczny w Złotoryi... właśnie przestaje istnieć. Na szczęście tylko na papierze

 

Starosta zapewnia, że problem zostanie rozwiązany

Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali problem policjantom. Ci ostatni twierdzą, że nie są w stanie pilnować drogi przez całą dobę. Dlatego właściciele posesji domagają się od starosty legnickiego zmiany organizacji ruchu w ich wsi. Starosta Adam Babuśka zapewnia, że wcześniej czy później problem zostanie rozwiązany:

- Dopóki jest zjazd na autostradę, to ten ruch musi się odbywać w dwóch kierunkach. Ale oczywiście przyszłość też jest taka, że tego zjazdu akurat nie będzie i naturalnie ten ruch będzie skierowany w drugą stronę. Mówię zwłaszcza o tym ciężarowym, który jest na terenie LSSE. My też nie możemy firmom działającym na strefie, do których ten transport się odbywa, utrudniać funkcjonowania.

Starosta zapewnia, że nie ma zamiaru czekać do zamknięcia zjazdu na autostradę w Legnickim Polu. Samorządowcy w pierwszej kolejności chcą wymóc na policjantach większą skuteczność w egzekwowaniu ograniczenia prędkości. Na najbardziej uciążliwej części trasy obowiązuje ograniczenie do 20 km/h. Kierowcy zwykle się do niego stosują, gdy z daleka widzą patrol drogówki.

Zobacz: Ostatnie krople wody znikają z Jeziora Pilchowickiego. Niesamowite widoki!


Komentarze (3)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ytyt 2026-06-26 12:01:53 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Przesłanie prezydenta Putina do rządu niemieckiego i narodu niemieckiego: „Nie mamy ochoty cię atakować. Dlaczego mielibyśmy to zrobić? Te dni już dawno minęły. Każdy, kto myśli jasno, może to zobaczyć. Po pierwsze: Twój dług publiczny wynosi już €2,5 biliona, a żaden poważny ekonomista nie wie, w jaki sposób zostanie on kiedykolwiek spłacony. Teraz chcesz pożyczyć kolejny €1 bilion, żeby zbudować swoją armię przeciwko nam. Czy oczekujesz, że naród rosyjski weźmie na siebie te długi. Absolutnie nie. Po drugie: Miliony migrantów mieszkają obecnie w waszym kraju, co kosztuje dziesiątki miliardów euro rocznie. Dlaczego naród rosyjski miałby ponosić za to jakąkolwiek odpowiedzialność? Po trzecie: Znaczna część Twojej populacji wierzy, że jazda na rowerach i jedzenie owadów może zmienić klimat. Być może takie myślenie można by skorygować, ale wiązałoby się to również z kosztami. Po czwarte: Twój system edukacji był kiedyś podziwiany na całym świecie. Obecnie w wielu niemieckich klasach sensowne nauczanie stało się trudne, ponieważ język niemiecki nie jest już powszechnie używany. Piąty: Twoja infrastruktura się rozpada, a Ty masz trudności z nadążaniem za naprawami. Szósty: Wasze koleje były kiedyś źródłem dumy narodowej i przykładem dla świata. Dziś wasze pociągi słyną z opóźnień i spadku niezawodności. Siódmy: Nie jesteśmy już zależni od Waszych uznanych inżynierów. Sankcje nauczyły nas, jak sobie bez nich radzić. A jeśli kiedykolwiek będziemy potrzebować zewnętrznej wiedzy specjalistycznej, możemy zwrócić się do Chin, gdzie jest
~Szach-mat 2026-06-26 16:37:15 z adresu IP: (2a02:a313:e0fc:9f80:f0db:x:x:x)
Zjeżdżaj stąd kacapska onuco. Gdyby Srutin był tak silny jak tu zapewnia, to nie pisałby tej odezwy. Przypomnę tylko jego legendarną prawdomówność: 1 - nie zamierzamy najeżdżać na Ukrainę 2 - To nie nasi ludzie, zielone kombinezony można kupić w każdym mieście.
~~TIRy 2026-06-26 10:58:06 z adresu IP: (185.5.xxx.xxx)
Jak mieszkańcy mogą walczyć z hałasem? 1. Wnioskowanie o ograniczenia tonażowe i prędkości: Samorząd może wnioskować do zarządcy drogi (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – GDDKiA) o wprowadzenie ograniczeń. Zgodnie z wytycznymi, ograniczenia dla ciężkiego transportu można wprowadzić m.in. w pobliżu budynków mieszkalnych, uzdrowisk czy obszarów Natura 2000. W praktyce oznacza to dopuszczenie do ruchu pojazdów o mniejszym nacisku (np. do 8 lub 10 ton). Szczegółowe warunki znajdują się na stronie Gov pl 2. Budowa ekranów akustycznych: W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu drogowego, mieszkańcy mogą żądać od zarządcy drogi budowy zabezpieczeń (np. ekranów akustycznych). Podstawą są tu pomiary natężenia hałasu. 3. Wnioski o obwodnicę: Długofalowym rozwiązaniem jest lobbowanie za wybudowaniem obwodnicy miejscowości, wyprowadzającej ruch tranzytowy poza obszar zabudowany. 4. Zgłaszanie naruszeń: Jeśli kierowcy ciężarówek łamią przepisy (np. poruszają się w czasie ustawowych zakazów ruchu w Polsce), przekraczają dozwoloną prędkość lub są zbyt głośni (niesprawne tłumiki), należy zgłaszać to lokalnej Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).