Niezbędnik na Euro 2012

Krzysztof Horwat | Utworzono: 2012-06-05 09:42 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Niezbędnik na Euro 2012 - fot. archiwum prw.pl
fot. archiwum prw.pl

Wrocław ogłosił plany komunikacyjne na Euro 2012. Największym wydarzeniem będzie każdy z trzech meczów rozgrywanych we Wrocławiu.

W te dni do stadionu będą dojeżdżać, oprócz tradycyjnych linii, dodatkowe 2 tramwaje, specjalne autobusy z Rynku i z lotniska. Z centrum do areny na Pilczycach komunikacja pojedzie wyznaczonym pasem.

Urzędnicy stawiają na komunikację miejską. Samochody nie będą mile widziane w centrum.

Goście, którzy przyjadą samochodami będą kierowani na specjalne parkingi położone bliżej granic miasta. Ścisłe centrum będzie zamknięte dla aut. Ulice Kazimierza Wielkiego, Grodzka i Piaskowa będą zwężone, a ruchem pokieruje policja.

Przed nami trzecia co do wielkości impreza sportowa na świecie. Kluczowymi dniami z punktu widzenia poruszania się po mieście w trakcie Turnieju będą dni, w których rozgrywane będą mecze na Stadionie przy Al. Śląskiej.

Organizacja ruchu na 3 godziny przed meczem:

- Od Placu Dominikańskiego w kierunku Stadionu na ulicach Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Legnickiej, Lotniczej do ul. Górniczej komunikacja miejska i pojazdy uprzywilejowane będą miały wydzielony pas ruchu.

Organizacja ruchu wokół Stadionu w dni meczowe

- Al. Śląska zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego od godz. 6.00 rano. Od ul. Lotniczej w rejon stadionu wjazd tylko za upoważnieniem.

- Parkingi dla autobusów grup kibiców zorganizowanych przez federacje rozgrywające mecze (posiadający akredytacje) zostaną uruchomione przy ul. Królewieckiej (przy krańcówce) i przy ul. Lotniczej (w okolicy zintegrowanego przystanku tramwajowo-kolejowego).

Komunikacja miejska:

Stadion

TRAMWAJ

6 linii regularnych i 2 specjalne:

- od ul. Królewieckiej (sektory B, C): linie: 31PLUS, 32PLUS, T1

- od ul. Lotniczej (sektory A, D): linie 3, 33PLUS, 10, 20, T2

AUTOBUS

- Shuttle bus /autobus wahadłowy/S2 będzie kursował z centrum miasta (przystanek Galeria Dominikańska) do stadionu i z powrotem (przystanek dla wysiadających przy ul. Białoskórniczej). Kursuje w dni meczowe.

Kliknij, by powiększyć

- Shuttle bus /autobus wahadłowy/S1 będzie kursował z lotniska do stadionu i z powrotem. Kursuje w dni meczowe.

Kliknij, by powiększyć

- Shuttle bus /autobus wahadłowy/F1 będzie kursował z lotniska do centrum (przystanek dla wysiadających przy ul. Białoskórniczej) i z powrotem (kurs zaczyna z przystanku Galeria Dominikańska). F1 będzie kursował w dni meczowe, dzień przed i dzień po meczu.

W pozostałe dni (niemeczowe) w okolice stadionu można dotrzeć tramwajami nr 3, 10, 20, 31PLUS, 33PLUS oraz pociągami zatrzymującymi się na stacji Wrocław Stadion.Strefa Kibica (08.06.2012 – 01.07.2012)

Zlokalizowana w Rynku, Placu Solnym i częściowo ul. Świdnickiej, a więc w miejscu bardzo dobrze skomunikowanym ze wszystkimi obszarami miasta. Najwygodniejszym sposobem dotarcia do strefy będzie tramwaj. Wszystkie tramwaje łączące parkingi P&R ze strefą kibica oznakowane będą na froncie ikoną strefy kibica.

W związku z funkcjonowaniem strefy:

- w dni meczowe (8, 12, 16 czerwca 2012 r) będzie obowiązywał zakaz ruchu i parkowania w okolicy Rynku, w strefie ograniczonej ulicami Kazimierza Wielkiego, Grodzką i Piaskową

- przez cały okres funkcjonowania strefy będzie obowiązywał zakaz parkowania na wyznaczonych trasach dojścia do Strefy Kibica.

W obszarze ulic: Kazimierza Wielkiego, Grodzka, Piaskowa w dni meczowe wyznaczona zostanie tzw. strefa zamknięta dla ruchu ogólnego. Wjazdy do strefy będą wygrodzone i nadzorowane przez Policję i Straż Miejską.

Uprawnienia do wjazdu w strefę zamkniętą posiadać będą:

- mieszkańcy na podstawie zameldowania lub umowy najmu

- osoby niepełnosprawne na podstawie orzeczenia (legitymacji) o niepełnosprawności ruchowej

- goście hotelowi na podstawie potwierdzonej rezerwacji hotelowej

- serwisanci w celu dokonania pilnych napraw (gaz, telekomunikacja itd.) na podstawie dokumentu poświadczającego konieczność dokonania naprawy w danym momencie

Ww. osoby są upoważnione do wjazdu do strefy bez możliwości parkowania w pasie drogowym. Możliwość parkowania tylko i wyłącznie na parkingach wewnętrznych czy podziemnych.

Do obsługi gości przybywających do strefy kibica własnymi samochodami miasto zorganizuje sieć parkingów Park and Ride, czyli P&R. Parkingi te oferować będą łącznie około 8 tysięcy miejsc parkingowych i zlokalizowane zostaną w miejscach z dogodnym dostępem do komunikacji miejskiej, w okolicach głównych dróg wjazdowych do miasta. Parkingi będą opatrzone numerami i specjalnie oznakowane.

Na czas trwania Turnieju pomiędzy kluczowymi miejscami (stadion, parkingi, Strefa Kibica itp.) pojawi się dodatkowe oznakowanie (przykłady na ilustracjach)Dla kierujących samochodami i autobusami będą to znaki białe, z czarnymi symbolami lub tekstem.

Zobacz również:

Komunikacja na Euro (Zobacz)

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.