Europejskie Oscary we Wrocławiu

Jan Pelczar | Utworzono: 2014-04-01 10:33 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

To nie był żart, 1 kwietnia – w 25 rocznicę powołania Europejskiej Akademii Filmowej Wrocław zdradził, co będzie największym filmowym wydarzeniem Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W Sali Wielkiej Ratusza gośćmi byli m.in szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz twórcy – Zbigniew Preisner i Krzysztof Zanussi.

W grudniu 2016 roku po czerwonym dywanie do Narodowego Forum Muzyki mają przejść największe gwiazdy europejskiego kina. O wyborze miejsca zdecydowało to, że Wrocław będzie wtedy Europejską Stolicą Kultury, ale również renoma festiwalu Nowe Horyzonty – mówi szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Europejska Nagroda Filmowa świętuje w tym roku 25-lecie. W Kinie Nowe Horyzonty zaczyna się z tej okazji przegląd nagrodzonych filmów, na początek Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego. Wieloletni współpracownik reżysera, kompozytor Zbigniew Preisner zapewnia, że w 2016 roku Wrocław czeka wielkie wydarzenie.


Krzysztof Zanussi w wyborze Wrocławia upatruje szansy dla kinematografii z Europy Środkowej i Wschodniej, która jego zdaniem jest na Zachodzie niedoceniana.

Europejskie Nagrody Filmowe są wręczane co dwa lata w Berlinie, a co dwa lata w innym kraju. Polska będzie pierwszym po Niemczech i Francji, który zorganizuje galę po raz drugi. W 2006 roku gospodarzem była Warszawa.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama