Napisać dobry plan lekcji - oto prawdziwa sztuka! (POSŁUCHAJ)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2014-08-29 10:14 | Zmodyfikowano: 2014-08-29 10:50
Napisać dobry plan lekcji - oto prawdziwa sztuka! (POSŁUCHAJ) - Fot. archiwum prw.pl
Fot. archiwum prw.pl

Jak wygląda idealny plan lekcji? Czasem z jego stworzeniem nie radzą sobie nawet specjalne programy komputerowe. Okazuje się bowiem, że siatka zajęć musi być zbudowana z uwzględnieniem wielu reguł. Trudno sobie wyobrazić, by w jednym dniu uczniowie uczyli się wyłącznie przedmiotów ścisłych. Joanna Rogowska z legnickiego Sanepidu przyznaje, że na początku roku szkolnego - w ramach obowiązków służbowych - ogląda szkolne rozkłady.

- Maksymalna liczba lekcji dla klas edukacji wczesnoszkolnej to 5 godzin. W klasach starszych do 6-7 lekcji w ciągu jednego dnia. Przy 8 godzinach lekcyjnych możliwość przyswajania wiedzy przez uczniów już jest na bardzo niskim poziomie - wyjaśnia Joanna Rogowska:

Reguł tworzenia siatki zajęć jest jednak znacznie więcej. Na przykład, gdy w poniedziałek jest pięć lekcji, we wtorek nie powinno ich być siedem.  - Liczba godzin lekcyjnych powinna być równomierna. Może się różnić tylko jedną godziną mniej lub jedną godziną więcej w stosunku do poprzedniego dnia - dodaje Rogowska:

Pracownicy Sanepidu prowadzą też kontrole w losowo wybranych szkołach. I proszą rodziców, by przede wszystkim wychowawcy klasy przekazywać wątpliwości, co do kształtu rozkładu zajęć.  Trzeba zwrócić uwagę na to, czy ich pociechy nie mają w swoich rozkładach zajęć na przykład po dwóch matematykach i chemiach, kolejnej lekcji z fizyki. 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.