Potężny 7. AVANT ART FESTIVAL

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-25 17:10 | Zmodyfikowano: 2014-09-25 17:12
A|A|A

mat. prasowe

Podczas 7. odsłony AVANT ART FESTIVAL (7-18 października) we Wrocławiu usłyszymy gigantów awangardy. Dzięki współpracy z ISCM World Music Days w stolicy Dolnego Śląska wystąpią m.in. Ryoji Ikeda, basista Led Zeppelin - John Paul Jones wraz z Supersilent i Stephen O’Malley z genialnym Keiji Haino. W programie znaleźli się również brytyjski Haxan Cloak, Forest Swords, szwedzki Fire!, szwajcarski Dimlite oraz Peaches. Tegoroczna edycja festiwalu to także 3. AVANT ART FILM i showcase festiwalu IN-EDIT z Barcelony - największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów o muzyce.

Podczas dwunastu festiwalowych dni będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi pochodzącego z Japonii Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Kolektyw Zeitkratzer – wieloosobowy ensemble, który w swoich poszukiwaniach łączy dorobek akademickich kompozytorów z najbardziej awangardowymi i alternatywnymi gatunkami wystąpi razem z japońskim mistrzem gitarowego eksperymentu Keiji Haino, by wspólnie wykonać jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej awangardy, Metal Machine Music, skomponowane przez Lou Reeda. Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stephenem O'Malleyem. Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych, Supersilent, połączy na avantartowej scenie siły z legendarnym basistą Led Zeppelin, Johnem Paulem Jonesem. Do Wrocławia specjalnie na festiwal przyjedzie również rewolucyjna osobowość muzyki elektronicznej – Peaches.

Poza koncertami organizowanymi we współpracy z ISCM WORLD MUSIC DAYS usłyszymy także m.in. pochodzącą ze Szwecji supergrupę Fire! pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustafssona. Najnowsze trendy w muzyce elektronicznej zaprezentują takie projekty jak brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, niemiecki The Nest, pochodzący z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim wystąpi Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods. Na scenie Avant Art usłyszymy również hipnotycznego Deana Blunta oraz noise’owych Poino i Staer.

Jednym z przedsięwzięć przygotowanych specjalnie na tegoroczny Avant Art i wyprodukowanych przez festiwal jest In Between – word and music destroyer – multidyscyplinarna instalacja z elementami żywej muzyki, światła, sztuki video, scenografii, specjalnie zbudowanych instrumentów oraz instalacji złożonej z 12 głośników. In Between zostanie także zaprezentowany w listopadzie w Turcji w ramach Polish/Turkish Avant Art, międzynarodowego projektu, którego pierwsza odsłona miała miejsce w maju tego roku w Stambule i Izmirze. Jednym z projektów performatywnych będzie spektakl Silver w wykonaniu wybitnej francusko-szwajcarskiej choreografki Marie Caroline Hominal. To tylko część z kilkudziesięciu artystów, których występy, pokazy i spektakle złożą się na program tegorocznego Avant Art Festival.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się Avant Art Film – trzecia edycja przeglądu filmów o muzyce w Kinie Nowe Horyzonty. W tym roku to aż 11 filmów wyselekcjonowanych przez twórców IN-EDIT, największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów na temat muzyki oraz przez organizatorów LUFF, szwajcarskiego Lausanne Underground Film and Music Festival. W programie m.in. historia legend post punkowego industrialu - Killing Joke, a także protoplastów punka – grupy Death. Zobaczymy portrety Wesley’a Willisa i Kathleen Hanna. Trent Reznor opowie o swojej miłości do syntezatorów, a Peaches zaprezentuje się we własnym kampowym antymusicalu. Do tego „15 stron świata” i muzyka Eugeniusza Rudnika. Finałem przeglądu będzie pokaz specjalny zjawiskowego koncertu Björk.

- Tegoroczna edycja AVANT ART FESTIVAL organizowana jest wspólnie z ISCM World Music Days, festiwalem muzyki współczesnej, powołanym do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej – jedną z najważniejszych międzynarodowych organizacji promujących muzykę współczesną. Postawa programowania Avant Art Festival pozostaje jednak bez zmian. Nadal jest to przegląd najnowszych trendów i odkryć na gruncie muzyki, sztuk wizualnych i działań performatywnych nastawiony na inicjowanie i międzynarodowych przedsięwzięć kolaboracyjnych – mówi Kostas Georgakopulos, dyrektor festiwalu.

Sprzedaż biletów i karnetów muzycznych w sieciach Ticketpro i Biletin.
Sprzedaż biletów i karnetów filmowych w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na www.kinonh.pl .
Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama