Dziś na Cmentarzu Osobowickim pożegnano Józefa Hałasa

Jan Pelczar | Utworzono: 2015-01-01 16:22 | Zmodyfikowano: 2015-01-07 10:08

Wrocławski artysta był jednym z klasyków polskiej sztuki XX wieku. Należał do pokolenia Stefana Gierowskiego i Jerzego Nowosielskiego. Swój własny język malarski stworzył czerpiąc inspiracje z natury, szczególnie pejzażu Nowego Sącza. Stworzył cykle Figury, Góry, Piony – Skosy, Wnętrza i Przeciwstawienia. Był wieloletnim pedagogiem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczeń Eugeniusza Gepperta. Współtwórca, wraz z m.in. Alfonsem Mazurkiewiczem, Grupy X, członek Grupy Wrocławskiej.

Wziął udział w ponad 350 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą; jest laureatem wielu nagród w tym Złotego Medalu “Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Jego prace są m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Krakowie i w wielu państwowych i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

We Wrocławiu do 8 stycznia można oglądać wystawę HAŁAS’14 MŁODOŚĆ w MIA ART GALLERY przy Staromłyńskiej. Na wernisaż Hałas nie dotarł osobiście, ostatni miesiąc życia spędził w szpitalu. Z widzami zgromadzonymi w galerii rozmawiał za pośrednictwem Skype'a.

Posłuchajcie archiwalnej rozmowy Elżbiety Osowicz z Józefem Hałasem, nagranej w 2004 roku z okazji 50-lecia działalności artystycznej:

Artysta spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim. TUTAJ można posłuchać, jak wspominają Artystę przyjaciele, goście Radia Wrocław Kultura.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.