DRUGI BRESŁAW: nowa książka o Wrocławiu

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2015-01-28 18:52 | Zmodyfikowano: 2015-01-28 18:53

Książkę wydała Oficyna Wydawnicza Atut.

Pierwszą jej wersję, dużo skromniejszą, profesor wydał niemal 20 lat temu, analizując i komentując różne aspekty skomplikowanej historii miasta, w którym zadomowił się dopiero po pewnym czasie, czując się w nim długo jak imigrant.  Polskie i niemieckie wątki historyczne przeplatają się ze spojrzeniem na dzisiejszy Wrocław i wrocławian. Nie brakuje wycieczek na Dolny Śląsk, a nawet do Wielunia, skąd prof. Zawada pochodzi.

 

Jak pisze wydawca "drugi Bresław jest trzykrotnie większy od swego poprzednika. W nowych szkicach autor próbował zapisywać ewolucję swojego doświadczania i rozumienia zagadnień lokalnych. Z nadzieją, że te zmiany podobne są do zmian zachodzących w świadomości wrocławian i Dolnoślązaków, że może siebie trakto­wać jak jednego z przechodniów, którzy widzą i do­strzegają to samo". Warto się przekonać, czy podobnie myślimy o naszej 'małej ojczyźnie', coraz częściej i chętniej sięgającej po swoją przeszłość, także po to, by naprawiać dawne krzywdy.

 

Profesor Andrzej Zawada stoi dziś na czele Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest także jurorem Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.