Startuje Docs Against Gravity (FILM, PROGRAM)

Jan Pelczar | Utworzono: 2015-05-06 10:27 | Zmodyfikowano: 2015-05-06 10:35

Co roku zapraszaliśmy was o tej porze na Planet + Doc Film Festival, od 12 edycji festiwal zmienia nazwę na Docs Against Gravity. Po rozstaniu z głównym sponsorem nie będzie aż tylu co poprzednio wydarzeń towarzyszących, gości, zabraknie koncertów, ale program filmowy znacząco nie ucierpiał. Najlepsze i najciekawsze dokumenty świata powinny przyciągnąć kinomanów do Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Nie wolno przegapić przede wszystkim oscarowego CitizenFour, wyprodukowanego przez HBO dokumentalnego portretu Edwarda Snowdena, współpracownika tajnych amerykańskich służb, który ujawnił tajne dokumenty świadczące o masowej inwigilacji prowadzonej przez wywiad USA. Autorka filmu jest Laura Poitras - współzałożycielka niezależnego portalu Intercept, do którego odszedł m.in dziennikarz Guardiana Glenn Greenwald, który opisał w serii głośnych artykułów tajemnice ujawnione przez Snowdena.

W ostatnich "Wysokich Obcasach" Poitras mówi: Edward Snowden żartował sobie, że jestem pierwszą znaną mu osobą, która ma większą paranoję od niego. I to z kolei jemu pomogło zaufać mnie.

A już podczas uroczystego otwarcia w czwartkowy wieczór „Wizyta”. Twórcy zabieraja widzów do wiedeńskiego UNO-city - kompleksu budynków stanowiących jedną z czterech głównych siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie. Tam znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. Naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami i czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami? Te pytania tylko pozornie dotyczą prawdy, która jest gdzieś tam daleko, we wszechświecie. Sprowadzają nas one na ziemie bardziej niż bylibyśmy skłonni przyznać.

Kiedy znajdziecie się z powrotem oko w oko z rzeczywistością, nie przegapcie "Sceny ciszy". Jednym z najbardziej wstrząsających filmów dotychczasowych edycji była "Scena zbrodni". Joshua Oppenheimer w swoim kolejnym dokumencie powrócił do sprawy ludobójstwa w Indonezji. Podczas festiwalu Marek Traskowski przeprowadzi operatorską analizę filmu. Z Traskowskim będzie się też można spotkać podczas sobotniego spotkania mistrzowskiego.

Niedzielę warto zaś spędzić z Igorem Vamosem. Jako Mike Bonnano był jednym z liderów grupy "The Yes Men", znanej m.in z "Yes Meni naprawiają świat" i "Yes Meni idą na rewolucję".

12 Docs Against Gravity - Zwiastun festiwalu from Against Gravity on Vimeo.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.