Festiwal Nowe Horyzonty: Podwójne święto kina

Jan Pelczar | Utworzono: 2015-07-18 11:08 | Zmodyfikowano: 2015-07-18 11:10

Pierwsze Nowe Horyzonty zorganizowano w Sanoku, w następnych latach festiwal stał się wizytówką Cieszyna. Od 2006 roku jego gospodarzem jest Wrocław. Nowe Horyzonty mają być jednym z najważniejszych wydarzeń przyszłorocznych obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Stowarzyszenie, które jest organizatorem festiwalu prowadzi w centrum miasta Kino Nowe Horyzonty z całorocznym artystycznym repertuarem.

Specjalnych podsumowań z okazji podwójnego jubileuszu nie będzie, ale widzowie jak zwykle będą mieli w czym wybierać. Pokazanych zostanie 340 filmów (w tym 217 pełnometrażowych) z 54 krajów.

Ich bohaterami będą m.in: człowiek, który został homarem, nastoletni seryjny morderca z czasów PRL, artysta pozorujący własną śmierć i pracownik kostnicy, który chwali się kumplom, że trafiło do niego ciało celebrytki.

Cały program można znaleźć na stronie www.nowehoryzonty.pl

Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. W konkursie głównym wystartuje debiut polskiego artysty Zbigniewa Libery "Walzer". Z kolei w konkursie filmów o sztuce powalczy "Performer" o Oskarze Dawickim.

Filmem otwarcia będzie prowokacyjna, belgijska komedia o Bogu, który mieszka w... Brukseli - Zupełnie Nowy Testament Jaco Van Dormaela (m.in. Ósmy dzień), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Festiwal zamknie "Moja matka", najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego.

W sekcjach Panorama oraz Ale kino+ znalazły się dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina - m.in Godfreya Reggio (Goście), Pedro Costy (Koń Dinheiro), Gaspara Noé (Love), Hirokazu Kore-edy (Nasza najmłodsza siostra), Mike'a Leigh (Pan Turner), Syllasa Tzoumerkasa (Płomień), Alaina Cavaliera (Raj), Eugéna Greena (Sapientia), Corneliu Porumboiu (Skarb), Wima Wendersa (zrealizowana z Juliano Ribeiro Salgado Sól Ziemi), Yorgosa Lanthimosa (nagrodzony przez Jury tegorocznego festiwalu w Cannes The Lobster z Colinem Farrellem, Rachel Weisz i Léą Seydoux), Paula Thomasa Andersona (Wada ukryta na podstawie Thomasa Pynchona z Joshem Brolinem i Joaquinem Phoenixem), Honga Sang-soo (Wzgórze wolności), Guya Maddina (zrealizowany z Evanem Johnsonem Zakazany pokój), Lava Diaza (zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Locarno Z tego, co było, po tym, co było), Aleksieja Fedorczenki (Anioły rewolucji), Naomi Kawase (An), Jia Zhang-ke (Nawet góry przeminą), Brillante Mendozy (Taklub).

W programie sekcji Ale kino+ znalazł się Pasolini Abla Ferrary z Willemem Dafoe w roli głównej. Amerykański reżyser, autor kultowych filmów Zły porucznik i Pogrzeb, będzie gościem festiwalu. Pokaże jeden ze swoich mniej znanych filmów Spod ciemnej gwiazdki z 2001 roku oraz zaprezentuje swoje ulubione dzieło mistrza Pasoliniego - Ewangelię wg św. Mateusza z 1964 roku.

Piętnasty Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty potrwa w stolicy Dolnego Śląska od 23 lipca do 2 sierpnia.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.