Telemedycyna wkracza do wrocławskich szpitali

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-11-06 07:44 | Zmodyfikowano: 2015-11-06 07:44
Telemedycyna wkracza do wrocławskich szpitali - fot. koreaittimes.com
fot. koreaittimes.com

Zarezerwowanie wizyty u lekarza czy sprawdzenie wyników badań przez internet czy telefon - to już nic nadzwyczajnego. Nowe technologie są coraz bardziej dostępne. Baza pacjentów szpitala wojskowego, którzy mają elektroniczne opaski liczy już kilka tysięcy nazwisk i stale się powiększa. Wystarczy zeskanować kod kreskowy i już wiadomo jak przebiega leczenie chorego. "Chorzy z migotaniem przedsionków testują inteligentne koszulki" - mówi doktor Sławomir Powierża:

Wrocławskie pogotowie korzysta z tele EKG, błyskawicznie wysyła zapis pracy serca do dyżurującego ośrodka. W powstającym przy ulicy Dyrekcyjnej ośrodku dla osób starszych, osoby dyżurne ma wspierać system teleopieki, który może monitorować funkcje życiowe pacjentów na odległość. Jak to działa? Tłumaczy profesor Mariusz Zimmer:

"Szpital przy Kamieńskiego jest już gotowy do operacji na odległość" - przyznaje Marcin Lenarczyk z wrocławskiego Data Techno Parku.

Ciężarne pacjentki szpitala przy Borowskiej testują miniaturowe urządzenia do monitorowania funkcji życiowych płodu.

Telemedycyna stawiała pierwsze kroki w połowie ubiegłego wieku. Pierwsi byli Amerykanie. Zdalnie diagnozowano ich żołnierzy, którzy rozjechali się po świecie i nie mieli dostępu do lekarzy. Ten sam problem był w przypadku lotów kosmicznych.

Posłuchaj całego materiału:

Rozmowy z ekspertami:

  • Marek Girek z Data Techno Parku

  • Marcin Lenarczyk z Data Techno Parku

część 1:

część 2:

  • Doktor Sławomir Powierża

część 1:

część 2:

część 3:

 

część 4:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.