Są pieniądze na podwyżki w dolnośląskich szpitalach

Elżbieta Osowicz, AO | Utworzono: 2023-07-19 07:37 | Zmodyfikowano: 2023-07-19 07:51
Są pieniądze na podwyżki w dolnośląskich szpitalach - fot. FB Szpital im. T.Marciniaka
fot. FB Szpital im. T.Marciniaka

Zapowiedziane przez ministerstwo zdrowia dodatkowe pieniądze na wypłaty związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych wkrótce trafią na konta placówek medycznych. W całym kraju jest to blisko 16 miliardów złotych, z czego dolnośląskie ośrodki dostaną 477 milionów. Jak mówi rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Anna Szewczuk-Łebska wysokość wsparcia dla poszczególnych placówek zależy od kilku czynników:

"Tutaj wpływ ma zarówno wysokość kontraktu, wpływ mają nadwykonania, jakie szpital robił w ostatnim okresie, ale także struktura zatrudnienia. Trudno jakieś ogólne wnioski wyciągać, bo to jest bardzo indywidualna sytuacja każdego szpitala."

Placówki w regionie są właśnie w trakcie podpisywania aneksów do umów na drugie półrocze. Jak dodaje Anna Szewczuk-Łebska kwoty wsparcia dla poszczególnych szpitali są różne, ale dyrektorzy tych placówek już poznali wyliczenia:

"Na Dolnym Śląsku do wszystkich placówek medycznych trafi 477 milionów złotych, w tym do szpitali sieciowych trafi ponad 386 milionów złotych. Dyrektorzy mają już pełny wgląd w sytuacje i mogą teraz już planować swoje dalsze działania."

Na pomoc szczególnie liczą szpitale powiatowe, które w ostatnim czasie mocno się zadłużały. Jak mówi dyrektor ośrodka w Bolesławcu Kamil Barczyk, kilkanaście procent wyższy kontrakt to poważne wsparcie.

"Będziemy przede wszystkim mogli zrealizować ustawowe wymogi wzrostu wynagrodzeń minimalnych, po drugie pokryć koszty inflacyjne, które już zostały poniesione. Jest to znaczący, kilkunastoprocentowy wzrost w skali miesiąca, także jest to naprawdę duże wspomożenie."

Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia w sumie do placówek ochrony zdrowia jeszcze w tym roku ma trafić blisko 16 miliardów złotych. Według informacji NFZ 75 procent aneksów, które zwiększają wartość kontraktów, jest już podpisanych przez obie strony.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.