Ten remont trwał 37 lat! (ZDJĘCIA)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-01-01 11:59 | Zmodyfikowano: 2016-01-01 11:59
Ten remont trwał 37 lat! (ZDJĘCIA) - Zdjęcia: Andrzej Andrzejewski
Zdjęcia: Andrzej Andrzejewski

To był jeden z najdłuższych remontów w powojennej historii Legnicy. Trwał 37 lat. O jego rozmachu świadczy fakt, że jedynie do instalacji elektrycznej trzeba było kupić ponad... 100 kilometrów kabli. Barokowa Akademia Rycerska w końcu świeci blaskiem większym niż przed wiekami:Wcześniej Polacy nie mogli nawet wejść do XVIII-wiecznego gmachu. W czerwcu 1978 roku Grażyna Litwin znalazła się w pierwszym składzie oficjalnej delegacji urzędu miasta, która weszła do Akademii: - Od czasów powojennych zajęli to Rosjanie na magazyny, warsztaty... W latach siedemdziesiątych było widać ślady ciągników gąsienicowych na korytarzach. Nie wiem co oni tutaj robili. Ja takie ślady widziałam osobiście.

Przez ponad 200 lat dobrze urodzeni młodzi uczyli się w niej fechtunku, jazdy konnej, ale również strategii. Po wojnie legnicką Akademia Rycerska przez 33 lata zajmowali żołnierze Armii Radzieckiej. Gdy zabytkowy gmach oddali Polakom - obiekt nadawał się jedynie do kapitalnego remontu. Remont kosztował 56 milionów złotych, ale właśnie dobiegł końca.

Prezydent Legnicy, Tadeusz Krakowski chce, by setki sal służyły współczesnym rycerzom: - Rycerze czasów współczesnych. Może nie w zbrojach, ale mądrzy, wykształceni, zdolni pokonywać przeciwności dnia codziennego. Rywalizujący na bardzo wymagającym rynku europejskim, ale tutaj w Polsce i budujący naszą rzeczywistość.

W oddanych już do użytku skrzydłach Akademii Rycerskiej swoje miejsce znalazła miedzy innymi szkoła muzyczna, wydział obywatelski urzędu miasta, a także liczne sekcje Legnickiego Centrum Kultury. We właśnie odremontowanym zachodnim frontonie z salą królewską i maneżową będą organizowane imprezy, najważniejsze uroczystości miejskie i koncerty.

Wszystkim pomieszczeniom został przywrócony dawny charakter. Tylko do odrestaurowania wnętrza sali królewskiej trzeba było przygotować ponad 10 kilometrów sztukaterii. Remont Akademii kosztował ponad 56 milionów złotych z czego prawie 50 milionów pochodziło z budżetu miasta.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.