Sztuki wizualne w Radiu Wrocław Kultura (SŁUCHAJCIE)

Maciek Przestalski | Utworzono: 2016-01-13 15:25 | Zmodyfikowano: 2016-01-13 15:32
A|A|A

Zaczniemy od "Emocji" - nagród, które co roku nasza redakcja będzie przyznawać za najciekawsze lokalne wydarzenia kulturalne minionych dwunastu miesięcy. Po 16:00 dowiecie się kto wygrał w kategorii sztuki wizualne.

Następnie Daniela Tagowska zaprosi na ostatnie wydarzenie trwającego od ponda miesiąca Think Tank lab Triennale. W najbliższy piątek o 18:00 rozpocznie się trzytygodniowy maraton rysowania na żywo z transmisją on-line. Pochodzący z Japonii artysta Mitsutoshi Burn jest rysownikiem, designerem, autorem murali i graffiti. Główną osią swojej twórczości Burn uczynił rysunek, nazywając siebie „Drawing Man” albo też „Drawing Monster”. Rysuje na wszystkim – na papierach, deskach, śmieciach, gazetach, książkach itd. Nigdy nie przygotowuje szkiców. W wielu realizacjach nadpisuje kolejne warstwy, tworząc samo repetujący się palimpsest. W nowo powstałej Galerii BOSA powstanie dużych rozmiarów rysunek, który będzie się zmieniał przez kolejne dni trwania wystawy.

Po 17:15 tradycyjnie Wrocław ESK 2016. Marta Czyż i Michał Duda opowiedzą o "Made in Europe" wyjątkowej opowieści o ostatnich 25 latach europejskiej architektury. Wystawa podsumowuje historię nagrody Mies van der Rohe Award, najważniejszego wyróżnienia Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe w Barcelonie. Ekspozycja która zobaczymy w Muzeum Architektury w imponujący sposób zestawia ze sobą blisko 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji wpisanych na tak zwaną „krótką listę" kwalifikującą do finału, oraz wizualizacje około 3000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku.

Następnie Elżbieta Lenczyk - dyrektor Centrum Kultury Zamek - zachęci do małej wycieczki do Lesnicy i odwiedzenia nowej wystawy, tym razem prac wybitnego polskiego artysty Edwarda Dwurnika. Ekspozycja stanowi wybór obrazów i rysunków, dokonany przez kurator Annę Paleczek-Szumlas, będący przekrojem przez kilka etapów twórczości Dwurnika. Na wystawie obejrzymy m.in. wielkoformatowe prace artysty, w tym obraz zacytowany w tytule całej wystawy – „Miłość”. Wernisaż stanowi wydarzenie będące częścią programową weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Ok 18:40 naszym gościem będzie Pola Dwurnik, która wraz z kuratorką Anną Borowiec zaproszą na nową wystawę w Muzeum Współczesnym Wrocław. „Piosenka o lekarzu i inne rysunki” przypomina niecodzienną antologię rysunku, ukazującą ten gatunek w rozmaitych odsłonach i konfiguracjach. Zaprezentowanych zostanie na niej kilka cykli artystki, które powstały jako prace na papierze wykonane w bardzo różnych technikach, gwaszem, akwarelą, tuszem, ołówkiem czy kredką.

Na koniec wybierzemy się do galerii BWA Awangarda. W ramach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zostanie pokazana tam wystawa Eduardo Chillidu "Brzmienia" ["Sonoridades"]. Oprowadzi nas po niej i słynnym, pochodzącym z San Sebastian artyście opowie kuratorka Inés Ruiz Artola.

"Obecnie Eduardo Chillida jest postrzegany jako najważniejszy artysta hiszpański drugiej połowy XX wieku oraz jeden z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie, tuż obok Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach i muzeach. Co ciekawe, jego styl inspirował nie tylko innych artystów, ale również stawał się pretekstem do wielkich dyskusji, m.in. z niemieckim filozofem Martinem Heideggerem czy rumuńskim filozofem i eseistą Emilem Cioranem."


Bądź na bieżąco i zajrzyj na https://www.facebook.com/rwkultura/.

Słuchaj Radia Wrocław Kultura w cyfrowej jakości DAB+, na stronie http://www.radiowroclawkultura.pl/ albo tu:

Słuchaj Radia Wrocław Kultura (link do streamu jest dostępny TUTAJ)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama