Ocieplacz BoBo to było coś! [Reportaż]

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-04-21 09:10 | Zmodyfikowano: 2016-04-21 09:10
A|A|A

Zdjęcia: Michał Wyszowski (Radio Wrocław)

Zakłady Przemysłu Odzieżowego „BoBo” do połowy lat 90. wyznaczały rytm życia Piławy Górnej i całego regionu. Teraz straszą pustką, a gmina szuka pamiątek po upadłej włókienniczej potędze.

W reportażu wykorzystano materiały archiwalne Radia Wrocław z 1975 roku. Piławę Górną z mikrofonem odwiedziła wtedy Irena Lubojańska.

Historia przemysłu włókienniczego w Piławie Górnej jest dużo starsza niż samo „BoBo”. Pierwszą mechaniczną tkalnię w mieście w 1873 roku założył fabrykant Theodor Zimmermann. W 1919 roku przeszła ona na własność Niemieckiej Unii Braci Morawskich. Po wojnie, firma zmieniła asortyment i produkowała przede wszystkim w odzież dziecięcą. Jej największym hitem były różnokolorowe ocieplacze zimowe. Dobrze sprawdzały się na nartach, ale także podczas codziennego używania.

Urząd Miasta w Piławie Górnej apeluje do mieszkańców o przekazywanie pamiątek po byłych zakładach. Już trafiły do nich m. in. zakładowe gazety, sporo zdjęć oraz część asortymentu „BoBo”. Władze gminą liczą na więcej, myślą o utworzeniu izby pamięci Piławy Górnej.

Audycja pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego,
dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama