70 lat Radia Wrocław: Przełom roku 1989 (POSŁUCHAJ)

Leszek Mordarski | Utworzono: 2016-09-13 12:38 | Zmodyfikowano: 2016-09-13 12:38
A|A|A

fot. forum.gkw24.pl

Przełom roku 1989 przyniósł kolosalne zmiany we wszystkich dziedzinach życia. Przede wszystkim politycznej z "czarną teczką" Stana Tymińskiego, a potem z odrodzeniem samorządów. Gospodarczej - "co nie było zakazane, zaczęło być dozwolone". W sklepach, po których dotąd hulał wiatr, półki zaczęły się uginać pod przeróżnymi towarami. Zmiany w sferze obyczajowej - wynikały ze zrazu nieśmiałego, a potem coraz szerszego otwarcia drzwi na świat - zachód wkroczył do naszego życia.

Po raz pierwszy od półwiecza w Polsce pojawił się martwy dotąd (choć zawsze występujący) termin bezrobocie. Mocno w niemal każdym dolnośląskim mieście i miasteczku, rozwinięty przemysł zaczął podupadać. Symboliczny był kres wałbrzyskiego górnictwa. W 1993 roku tuż przed zamknięciem KWK Victoria Radio Wrocław relacjonowało ostatnią akcję ratowniczą w tym zakładzie.

Victoria zakończyła wydobycie w 1994 roku, Julia w 96, kopalnia Wałbrzych w 1998. Zmiany gospodarcze po przełomie roku 89 odcisnęły głębokie piętno na polskim języku. Stały gościem w Radiu Wrocław był profesor Jan Miodek.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama