Dziś Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-10-26 16:16 | Zmodyfikowano: 2016-10-26 16:16
A|A|A

W październiku jak co roku obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. 26 października na Dolnym Śląsku rozpocznie się kampania edukacyjna "Drugie życie". Ambasadorem akcji w regionie będzie Damian Królewicz student V roku Akademii wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który od 6 lat żyje z przeszczepioną wątrobą. Jak mówi nie zna rodziny dawcy, ale nigdy o nim nie zapomina.

Damian poza tym, że studiuje na AWFie, to sam zdobywa medale w chodzie sportowym.  Z roku na rok spada liczba pobrań narządów od zmarłych dawców, a kolejka czekających na przeszczep rośnie - transplantolodzy biją na alarm. Na nową nerkę czeka ponad tysiąc osób, część z nich nie doczeka przeszczepu. Dorota Kamińska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mówi, że szansą są dla chorych są przeszczepy rodzinne.

W klinice przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu w tym roku lekarze wykonali 6 przeszczepów rodzinnych, to najwięcej ze wszystkich szpitali w regionie. Więcej o przeszczepach rozmawialiśmy w Radiowym Oddziale ratunkowym we wtorek po godzinie 21. Posłuchajcie całej audycji:

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama