Ukraińcy coraz licznej przyjeżdżają na Dolny Śląsk. Jak się tu czują? (PUBLICYSTYKA)

Robert Skrzyński | Utworzono: 2016-10-26 15:44 | Zmodyfikowano: 2016-10-26 15:44
A|A|A

fot. Piotr Kaszuwara

W Stolicy Dolnego Śląska mieszka i pracuje ich kilkadziesiąt tysięcy. Mowa o obywatelach Ukrainy, którzy Wrocław i okolice wybrali jako miejsce swojego życia. Jak się tu czują i jakie mają problemy - o tym opowiemy w dzisiejszym programie publicystycznym Radia Wrocław.

Do emigracji do Polski zmusiła ich sytuacja ekonomiczna, albo wydarzenia wojenne. Wrocław wybrało około 50 tysięcy Ukraińców. W ubiegłym roku złożyli do wojewody 7 tysięcy wniosków o pobyt czasowy i ponad 3 tysiące o zezwolenie na pracę. Jedni pracują legalnie, inni w szarej strefie. Starają się tu odnaleźć i poczuć jak u siebie. Czy jest to łatwe? Jak są traktowani? Jak sobie radzą w nowej ojczyźnie? O tym porozmawiamy m. in. z dyrektorem konsulatu honorowego Ukrainy Artemem Zozulją. Początek naszego programu publicystycznego tuż po 21. Zapraszamy!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~zadowolony
2016-10-27 16:28:33
z adresu IP: (195.212.xxx.xxx)
Ocena: -3
i bardzo dobrze! to wspaniali ludzie! chca pracowac i wychowywac dzieci! Przyjezdzajcie!
~jolka
2016-10-27 10:09:05
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1
my to znaczy kto?
~Jura
2016-10-27 08:41:35
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1
A ilu przefarbowanych banderowców z UPA przybyło na Dolny Śląsk w 1945 roku unikając w ten sposób wywózki na Sybir, a gdy później zostali odnalezieni przez Sowietów to stanowili najbardziej rozwiniętą agenturę okupantów radzieckich zajmując przy tym eksponowane często stanowiska w naszym kraju w stosunku do uciskanych tubylców i łatwo to rozszyfrować po pisowni ich nazwisk. A to trwa nadal poprzez tzw.wymianę pokoleniową i napływ świeżych sił.....Piszę to ku przestrodze dla innych ponieważ kiedyś ożeniłem się z Ukrainką/początkowo nie wiedziałem o jej pochodzeniu/,co namniej dwóch wujków mojej żony było wysokimi oficerami LWP i obaj kończyli kursy dokształcające w Moskwie....
~Prokop-Wór
2016-10-27 08:23:29
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 3
A czy prawdą jest , że najcięższe przestępstwa dokonywane w Polsce stawiają przybyszów ze wschodu w ścisłej czołówce!!???
~RM Wrocław
2016-10-26 20:12:42
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 0
A ja się cieszę że tu we Wrocławiu znaleźli ( jak My w 1945) swoje miejsce do życia .
~Komentarz został usunięty
2016-10-26 18:10:52
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -3
Komentarz został usunięty
~Wrocławianin
2016-10-26 13:39:45
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -2
Nikt ich tu nie chce, na każdym kroku ukraiński język, wrocławianie mają tego dość.