Dyrygenci: Marzena Diakun, Marek Pijarowski (WIDEO)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2017-02-28 09:00 | Zmodyfikowano: 2017-02-28 09:00

Marzena Diakun to dyrygentka, której mocno kibicujemy od kilku lat. Srebrna Batuta konkursu dyrygenckiego im. Fitelberga 2012 (bardzo prestiżowa sprawa), otrzymała w tym roku Paszport Polityki. Była w swojej młodej karierze szefową Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej, asystentką podczas 75. edycji Tanglewood Music Festival (zaczynali tu m.in. Leonard Bernstein, Seiji Ozawa czy Claudio Abbado), zdobyła Taki Concordia Fellowship - stypendium ufundowane przez Marin Alsop (stypendium to promuje najlepsze kobiety-dyrygentki na świecie!). Asystowała Marin Alsop podczas koncertów promenadowych - "BBC Proms". A to nie koniec, bo ostatnie kilkanaście miesięcy spędziła w Paryżu - wygrała bowiem konkurs na stanowisko asystenta w Orchestre Philharmonie de Radio France w Paryżu - jednej z najlepszych europejskich orkiestr radiowych. Ciągle wiele jeździ po świecie, prowadzi też wciąż we wrocławskiej Akademii Muzycznej klasę dyrygentury. W Narodowym Forum Muzyki poprowadziła, w ramach ESK 2016, operę 'Zagubiona autostrada', pojawi się na wrześniowej Wratislavii Cantans (koncert z utworami Oliviera Maessiena i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil). Niesamowita, odważna artystka, przed którą - z całą pewnością - wielka przyszłość.

 

Profesor Marek Pijarowski to legenda wrocławskiej dyrygentury, wybitny artysta, pedagog, były szef Filharmonii Wrocławskiej, współpracownik wielu orkiestr, szef Katedry Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu​. Od dziś trwa tam II Ogólnopolski Turniej Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. Marzena Diakun jest sekretarzem jury, maestro Pijarowski przewodniczącym tego grona. To jedyny taki konkurs w Polsce. Bierze w nim udział 24 młodych dyrygentów ze wszystkich muzycznych uczelni wyższych. W sumie odbędą się trzy etapy. Uczestnicy zadyrygują m.in. utworami Griega, Karłowicza, Schuberta, Schumanna, Wieniawskiego, zarówno kameralnymi, jak i symfonicznymi. Będą im towarzyszyć soliści (pedagodzy organizującej konkurs Akademii Muzycznej we Wrocławiu) oraz uczelniane orkiestry. Koncert laureatów odbędzie się 4 marca. Wstęp na przesłuchania i koncert finałowy jest wolny po odebraniu wejściówek we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

VARIACJE w Radiu Wrocław Kultura w każdą środę o 20:00 (na żywo), powtórka w Radiu Wrocław w niedzielę o 22:05, zaprasza Grzegorz Chojnowski

 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.