Orkan Grzegorz: Wciąż ponad 2 tysiące osób bez prądu [AKTUALIZACJA]

Ewelina Lis, Piotr Kaszuwara,Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin, Piotr Słowiński,Michał Kazulo,GN | Utworzono: 2017-10-30 17:00 | Zmodyfikowano: 2017-10-30 17:00
A|A|A

fot. Magda Orzeł

30 października, godz. 17

Sytuacja pogodowa na Dolnym Śląsku poprawia się, wiatr słabnie i nie pada deszcz. Nadal jednak jeszcze trwa usuwanie skutków weekendowej wichury. Bez prądu nadal pozostaje 2,5 tys odbiorców, ale to już niewiele w stosunku do stu tysięcy odbiorców pozbawionych energii rano. Jak mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak trwa szacowanie start.

- Jeżeli chodzi o straty materialne mamy 267 budynków mieszkalnych uszkodzonych na terenie Dolnego Śląska. Przede wszystkim są to uszkodzenia o małej skali. Tylko w pięciu budynkach mieszkalnych należało ewakuować 13 mieszkańców.W przypadku najbardziej uszkodzonych budynków nadzór budowlany zdecyduje czy mieszkańcy będą mogli do nich wrócić. Uszkodzone zostały też zabytkowe budowle między innymi w bazylika Krzeszowie i krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Poszkodowani mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. W wichurze, która przeszła nad Dolnym Śląskiem rannych zostało 6 osób, dwie nadal pozostają w szpitalach.

30 października, godz. 11

Wichura ustępuje, poprawia się sytuacja na Dolnym Śląsku. Drogi i linie kolejowe są przejezdne, opada też woda w dolnośląskich rzekach. Jeszcze wczoraj były w regionie 3 stany alarmowe, dziś pozostaje 8 stanów ostrzegawczych. W Jeleniej Górze zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe. W regionie uszkodzonych zostało prawie 300 budynków, w tym kilka zabytków. Najważniejsze, że nie ma ofiar w ludziach - podkreśla wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Bez prądu wczoraj rano było 100 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska, dziś już tylko 5 tysięcy. Największe szkody wichura wyrządziła w kotlinie kłodzkiej i jeleniogórskiej. Poszkodowani mogą zgłaszać się po pomoc finansową.

30 października, godz. 10

Na cmentarzach w Jeleniej Górze nie ma już zakazu wstępu. Nie wszyscy jednak mogą odwiedzić już groby bliskich, dotyczy top tzw. starego cmentarza przy ulicy Sudeckiej - mówi rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Zbigniew Rzońca:

fot. UM Jelenia Góra

Zamknięte obszary powinny zostać otwarte jeszcze dziś. Na cmentarzu przy Sudeckiej wichura powaliła 7 drzew, uszkodził dwa nagrobki, a przy nowym cmentarzu powalił trzy choinki, ale nieduże i nie było szkód. Także nie było szkód przy zamkniętym wczoraj cmentarzu w Sobieszowie. Szkody są także w jeleniogórskich parkach:Do jeleniogórskich parków nie ma już zakazu wstępu. Miejskie służby apelują do mieszkańców o ostrożność. Zadrzewione tereny były sprawdzane, ale mogą miejscami nadal zwisać zawieszone na drzewach, połamane gałęzie.

 

30 października, godz. 6:00

Wciąż prawie pięć i pół tysiąca odbiorców na Dolnym Śląsku nie ma prądu - poinformował nas przed chwilą dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody. Najwięcej pracy energetycy mają w powiatach jeleniogórskim, lwóweckim i zgorzeleckim. Prądu jeszcze nie ma na niektórych ulicach w Wałbrzychu - do godz. 15-16 ma być przywrócony. W Kotlinie Kłodzkiej, Międzylesiu i okolicach stanie się to najpóźniej do godz. 18.

Do usuwania skutków orkanu Grzegorz, który wywracał drzewa i zrywał dachy, strażacy wyjeżdżali 1740 razy.

- Porywisty wiatr uszkodził 75-ięc budynków mieszkalnych, zerwane jest kilkanaście dachów - mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

O 9:30 wojewoda dziś połączy się na wideokonferencji z szefami powiatowych centrów zarządzania kryzysowego. Poinformuje o możliwej pomocy 6, 20, czy nawet ponad 100 tysięcy złotych dla właścicieli uszkodzonych budynków w zależności od rozmiaru strat.

29 października, godz. 21:00

Łącznie w regionie strażacy interweniowali 1622 razy.

Najwięcej w powiatach:

  • J. Góra-168
  • Zgorzelec 124
  • Świdnica 121
  • Wałbrzychu 115
  • Lubań 109

Uszkodzone budynki: 306 w tym 189 mieszkalne.

W akcjach bierze udział 7218 strażaków.

2 osoby cywilne są poszkodowane : jedna w powiecie świdnickim i jedna w Kudowie Zdroju.

 

19:30

Wiatr w naszym regionie słabnie; cały czas trwa naprawa zerwanych linii energetycznych.

18:00

16:15

Są dobre wiadomości:

15:30

Przewrócone drzewa w niemal wszystkich dzielnicach Wałbrzycha uszkodziły łącznie kilkanaście samochodów. W wielu budynkach wiatr naderwał blaszane elementy. Strażacy na bieżąco usuwają zagrożenia. Aktywnie pomagają im jednostki OSP.

Przez uszkodzone napowietrzne linie energetyczne w mniejszych miejscowościach może brakować energii elektrycznej. Energetyka szacuje, że wielu przypadkach awarie zostaną usunięte jeszcze dziś.

Obowiązuje zakaz wstępu na cmentarze w Wałbrzychu oraz Świdnicy. W Świdnicy też nie można wchodzić teraz do parków. 

15:00

Poszkodowani przez wichury na Dolnym Śląsku będą mogli liczyć na pomoc rządu - zapewnia wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. W całym województwie szaleje orkan Grzegorz, który wiał w porywach nawet do 115 km/h i uszkodził wiele budynków mieszkalnych, gospodarczych, a nawet bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie:

- 6 tysięcy, 20 tysięcy i ponad 100 tysięcy, jeżeli mamy zniszczone budynki mieszkalne. To jest ta pomoc, którą będziemy uruchamiali - tłumaczy wojewoda. 

14:00

Rośnie liczba interwencji oraz poszkodowanych na terenie Dolnego Śląska. Od rana w naszym województwie szaleje potężny wiatr, którego porywy osiągają 115 kilometrów na godzinę, a na Śnieżce nawet 180. 

W akcjach ratowniczych i interwencjach bierze udział 1000 zawodowych strażaków i 4500 ochotników, a więc łącznie 5500. Pracy mają sporo, bo wiatr uszkodził ponad 200 budynków i z wielu zerwał dachy. Dziesiątki tysięcy ludzi nie mają prądu, a wozy strażackie musiały wyjeżdżać na pomoc ponad 1200 razy.

Na rzekach przekroczone są 2 stany alarmowe na Kwisie i Bystrzycy Dusznickiej oraz 14 stanów ostrzegawczych. W powiecie świdnickim poszkodowana została jedna osoba, na której auto zwalił się złamany konar. Trafiła do szpitala.

Prezydent Jeleniej Góry ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe z powodu wzrostu stanu wód na rzece Bóbr i rzece Kamienna. Doszło do podtopień 3 budynków m.in. w Kamiennej i Jeleniej Górze.

Nieciekawie wygląda też sytuacja na kolei. Nieprzejezdnych jest kilka tras, między innymi z Wałbrzycha nie dojedziemy jeszcze do Boguszowa Gorc. Jeśli wybieracie się z Wrocławia do Jeleniej Góry, to czeka was podróż komunikacją zastępczą. Podobnie z Gierałtowa do Węglińca. Pociągi z Wrocławia do Wałbrzycha wróciły już na tory

12:41

Spływają kolejne dane:

12:24

Wiatr z prędkością nawet do 115 km/h wieje od rana. Strażacy interweniowali już blisko 1000 razy, mówi Daniel Mucha z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej:

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, poinformowały służby wojewody, ale sporo jest utrudnień na kolei. W okolicach Boguszowa Gorce usuwane jest drzewo, które zwaliło się na sieć trakcyjną, a więc nie dojedziemy na razie z Wałbrzycha do Jeleniej Góry. Kolejarze przywrócili już jednak ruch między Wrocławiem a Wałbrzychem oraz między Kątami Wrocławskimi i Mietkowem.

12:17

W związku z orkanem Grzegorz, który dotarł do Jeleniej Góry, zamknięte zostały do poniedziałku stare cmentarze komunalne przy ul.Sudeckiej oraz w Sobieszowie. Zamknięty został także Park Zdrojowy w Cieplicach.

12:12

-Najbardziej poszkodowany jest rejon Jeleniej Góry - mówi wojewoda Paweł Hreniak:

Sporo utrudnień na Dolnym Śląsku również czeka podróżujących pociągami. Służby PKP pracują nad udrożnieniem przejazdu między Wrocławiem a Jelenią Górą. Trwa także usuwanie drzewa z sieci trakcyjnej w okolicy Boguszowa Gorc. Pociągi wróciły na tory na trasie Mietków - Kąty Wrocławskie.

Aby ułatwić podróżowanie w związku z wichurami kolejarze wprowadzili tzw. wzajemne honorowanie biletów. Pasażerowie, którzy kupili bilet np. na pociąg Inter City, a ten nie dotarł na miejsce, mogą wsiąść w pociąg np. Przewozów Regionalnych i podróżować na tym samym bilecie. Wprowadzone rozwiązanie działa również w drugą stronę. Jeśli mamy bilet na pociąg osobowy, a pierwszy na miejsce przyjedzie pospieszny lub ekspresowy skład, to na tym samym bilecie możemy dotrzeć do celu. Na kilku trasach wprowadzono także zastępczą komunikację autobusową.

12:07

Strażacy z Zagłębia Miedziowego apelują o rozwagę. Niedzielne spacery z pewnością nie należą dziś do bezpiecznych. Szczególnie należy dziś omijać parki i tereny zadrzewione.

Usuwanie połamanych konarów i gałęzi, to najczęstsze interwencje do jakich wyjeżdżają strażacy w ciągu ostatnich godzin. Zgłoszeń jest tak dużo, że ratownicy musieli wprowadzić priorytety- w pierwszej kolejności usuwają powalone drzewa z dróg. Choć zdarza się, że muszą pilnie rozbierać szczątki starych konstrukcji. Tak było w Jaworze, gdzie część komina spadła na ulicę. Cegły uszkodziły samochód. O wielkim szczęściu może mówić małżeństwo z Legnicy. Dosłownie kilkadziesiąt centymetrów obok przechodniów z impetem runęła z dachu antena satelitarna. Dlatego strażacy apelują, by - jeśli nie trzeba - lepiej dziś nie wychodzić z domów.

11:47

Ponad 76 tysięcy osób pozbawionych jest prądu. -Porywisty wiatr uszkodził 75 budynków mieszkalnych, zerwane jest kilkanaście dachów-mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak:

Wszystkie służby są w gotowości, ponieważ meteorolodzy zapowiadają powrót silnego wiatru. Nawet do 115 km na godzinę może wiać do 14. Na szczęście nikt nie został ranny. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Pod numer 112 dzwoniono dziś już ponad 1000 razy.

11:28

Przybywa w regionie miejsc, gdzie rzeki osiągnęły stan alarmowy. Taki stan jest już w Szalejowie na Bystrzycy Dusznickiej, na Kamienicy w Barcinku, a także na Nysie Łużyckiej w Sieniawce. Na Kwisie w Mirsku nie ma już stanu alarmowego, jest ostrzegawczy. Stan alarmowy na Kwisie jest za to poniżej Mirska, w Gryfowie Śląskim. Na wielu rzekach w całym regionie przekroczone są stany ostrzegawcze.

11:22

 

11:15

Komunikat prasowy UM Wałbrzych :
Ze względu na silny wiatr stwarzający niebezpieczeństwo, cmentarze komunalne przy ul. Moniuszki, Żeromskiego i Cmentarnej zostają zamknięte w dniu dzisiejszym do odwołania. Wiatr połamał gałęzie oraz spowodował przewrócenie się drzew, stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo dla osób przebywających na cmentarzach. O ponownym otwarciu cmentarzy komunalnych poinformujemy w kolejnym komunikacie.

11:07

Z powodu zagrożenia spowodowanego przez miotane wiatrem gałęzie i konary Karkonoski Park Narodowy zamknął na dziś Wąwóz Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie.

11:00

10:42

Podmuch wiatru uszkodził dachu na bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie. Wichura zerwała miedzianą blachę nad lewą częścią transeptu kościoła. Strażacy zabezpieczyli teren przy kościele, na który mogą spadać elementy z dachu w tym fragmenty uszkodzonego poszycia.

(Zdjęcie: http://www.opactwo.eu/)

10:30

Wichura uszkodziła kilka budynków w regionie jeleniogórskim.

W Mirsku przewracające się drzewo uszkodziło dach i elewację budynku szkoły. W Jeleniej Górze jak poinformował Krzysztof Zakrzewski ze straży pożarnej, strażacy odnotowali 120 interwencji. Wichura uszkodziła iglicę teatru i balkon przy Wojska Polskiego. W mieście i powiecie jeleniogórskim pracuje obecnie 30 jednostek straży, zarówno państwowych jak i ochotniczych.

Już w trzech, a nie w dwóch miejscach w regionie są przekroczone stany alarmowe. Poziom wody w rzece Kamiennej w Piechowicach zaczął już jednak opadać. Niewielkie przekroczenie utrzymuje się na rzece Kamienicy w Barcinku oraz w Mirsku na Kwisie

10:00

Jedna osoba zginęła na Pomorzu Zachodnim w wyniku wichur. Ostrzeżenia w związku z przetaczającym się nad Polską orkanem Grzegorz obowiązują w całym kraju. Według najnowszych zapowiedzi w południe znów ma mocno wiać.

9:47

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina:

9:35

9:30

Jak informują służby, wszystkie drogi w regionie są w tej chwili przejezdne.

9:17

9:00

Stan alarmowy przekroczyła o około 30 centymetrów rzeka Kamienna w Piechowicach. Na razie woda nie wydostaje się z koryta. Stan alarmowy jest przekroczony również na Kwisie w Mirsku. Tam przekroczenie wynosi 9 centymetrów.Poziom wody w rzekach nadal rośnie.

8:52

400 razy interweniowali do tej pory dolnośląscy strażacy w związku z porywistym wiatrem. Najwięcej strat odnotowano w okolicach Lubania, Jawora, Świdnicy, Dzierżoniowa czy Lwówka Śląskiego.

Wiatr pozrywał tam kilkanaście dachów, trzy linie energetyczne, dwa samochody zostały przywalone przez drzewa. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że porywisty wiatr uszkodził linie kolejowe w regionie. Utrudnienia występują na trasach: Węgliniec - Gierałtów - Wykroty, Grabowno - Twardogóra, Rudna - Gwizdanów. Pozbawionych prądu jest ponad 6 tysięcy mieszkańców Dolnego Ślaska.

8:44

W Wałbrzychu wiatr gna z prędkością od 90 km/h do 100 km/h  , podobnie w Jeleniej Górze i Karpaczu.  - Tak silny wiatr to wpływ głębokich niżów-tłumaczy Paweł Żuchowski z IMGW we Wrocławiu:

8:16

Prędkość wiatru na Śnieżce osiąga w porywach niemal 180 km na godzinę. Wiatr pozrywał linie energetyczne. Bez prądu są mieszkańcy części Karpacza i okolicznych wsi.

7:00

Wiatr przybiera na sile, ale na szczęście nie ma informacji o ofiarach, ani zerwanych dachach - informują dolnośląscy strażacy. W nocy wyjeżdżali kilkadziesiąt razy, głównie do usuwania połamanych konarów drzew, które blokowały drogi. W tej chwili strażacy najwięcej pracy mają w powiatach zgorzeleckim i lubańskim. Przed nami wietrzne przedpołudnie - mówi Paweł Żuchowski z IMGW we Wrocławiu:

Za nami sobota z przelotnym deszczem. Wiatr wiał w porywach do 70 km/h. Wysoko w górach pojawiły się opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

IMGW wydało też specjalne komunikaty o niebezpiecznych zjawiskach:

Data i godzina wydania: 29.10.2017 - godz. 07:36

Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH IMGW-PIB O/Wrocław

INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

Stopień zagrożenia: 2

Ważność: od godz. 07:36 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017

Obszar: zlewnie dopływów środkowej Odry (woj. dolnośląskie)

Przebieg: W zlewniach dopływów środkowej Odry występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały dalsze wzrosty stanów wody wraz z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, szczególnie na ciekach górskich i podgórskich. Niewykluczone są pojedyncze przekroczenia stanów alarmowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%

 

KOMUNIKAT BIURA PROGNOZ IMGW: 

Stopień zagrożenia: Intensywne opady deszczu
Obszar: Sudety i Przedgórze Sudeckie
Ważność: od godz. 00:00 dnia 29.10.2017 do godz. 14:00 dnia 29.10.2017
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów od 25 mm do 40 mm.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu ostrzega przed silnym wiatrem. "Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, z porywami do 90 km/h. Od 04:00 do 13:00 wiatr od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h. Wiatr zachodni, w dzień skręcający na północno-zachodni" - czytamy w komunikacie. Służby apelują o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz parkowanie samochodów w miejscach nie narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty. 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ztroskany
2017-10-30 17:07:18
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 1
A gdzież to nasze wojsko terytorialne - to te służby zostały powołane do działań w tak ekstremalnych sytuacjach. Sprzęt do usuwania i cięcia świetnie się spisuje w Puszczy Białowieskiej- przerzucić go koleją tam gdzie jest potrzebny
~Koko
2017-10-30 14:03:03
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jeszcze dzisiaj nie powiem ze zaglosuje na Jerzego Michalaka, ale warto się zastanowić
~Spyta
2017-10-30 11:24:10
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
Stachowiak Różecka to kłamca
~MarianoI
2017-10-30 11:19:43
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
DRS królem Dolnego Śląska jest
~Szymon
2017-10-30 10:41:26
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
Michalak zjada Chybicką na śniadanie.
~Nick
2017-10-30 10:20:09
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mówcie co chcecie o Jurku Michalaku, ale jest jednym z absolutnie najaktywniejszych polityków we Wro.
~Bartek
2017-10-30 09:32:00
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wolę sto razyb bardziej ruch samorządowy niż partyjnych złodziei
~Komentarz został usunięty
2017-10-29 17:44:11
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2017-10-29 17:40:20
z adresu IP: (217.182.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2017-10-29 17:06:05
z adresu IP: (137.74.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~folko
2017-10-29 16:19:07
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy decyzji o konieczności wycinek drzew nie powinni wydawać dendrolodzy. Problem w całym kraju. Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew? Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach? Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast? Drzewa w parkach, lasach, puszczach. Odpowiedzialny za wszystko w obrębie miasta jest Prezydent Miasta, Burmistrz Gminy, Wójt.
Reklama