Europejskie Nagrody Filmowe – „Komunia” i „Twój Vincent”

Jan Pelczar, BT | Utworzono: 2017-11-04 16:15 | Zmodyfikowano: 2017-11-04 16:15
A|A|A

Bohaterką „Komunii” jest 14-letnia Ola, która opiekuje się autystycznym bratem, a także mieszkającymi osobno rodzicami. Tytułowa uroczystość jest jej szansą, by scalić rodzinę na nowo. Wyprodukowany przez HBO dokument już 16 listopada będzie można obejrzeć w HBO 3, jest też dostępny na HBO GO. W styczniu seans planuje wrocławskie klubowe Kino Surowiec.

Oprócz Anny Zameckiej w kategorii najlepszy film dokumentalny nominowano zwycięzcę Grand Prix Dolnego Śląska podczas tegorocznego Docs Against Gravity – „Dobry listonosz” Tonisława Hristowa z tytułowym bohaterem, który na prowincji chce osiedlić imigrantów z Syrii, by ratować pogrążone w biedzie bułgarsko-tureckie pogranicze. Ich rywalami będą trzy inne filmy znane widzom festiwalu z DCF: „Austerlitz” Siergieja Łoźnicy o turystyce w miejscach po obozach zagłady, „La Chana” Luciji Stojević o słynnej przed laty tancerce flamenco; „Obcy w raju” Guido Hendrixa” o uchodźcach, którzy na Sycylii pobierają lekcje u grającego na emocjach nauczyciela.

„Twój Vincent” – malarska animacja o ostatnich dniach życia van Gogha, zrealizowana m.in we Wrocławiu rywalizuje z brytyjsko-luksemburską animacją „Ethel & Ernest” opartą na książce światowej sławy brytyjskiego autora i ilustratora Raymonda Briggsa, który opowiedział prawdziwą historię swoich rodziców; francusko-kanadyjską „Louise en Hiver” o starszej pani, która spóźniła się na ostatni pociąg i została sama w nadmorskim miasteczku po sezonie oraz z francusko-belgijskim „Zombillenium” o przygnębionych potworach z parku rozrywki.

Uznania w oczach akademików nie znalazł „Pokot” Agnieszki Holland. Polski kandydat do Oscara był na tzw. długiej liście filmów, spośród których wybierano nominowanych. „Pokot” ma jeszcze szanse na nagrody, które przyznawane są bez nominacji. 7-osobowe jury decyduje o laureatach w kategoriach: najlepsze zdjęcia, montaż, scenografia, kostiumy, charakteryzacja, muzyka i dźwięk.

Nie brakuje wrocławskich akcentów dla kinomanów: wszystkie 5 tytułów nominowanych w kategorii najlepszy film europejski można było obejrzeć na Nowych Horyzontach. To: „120 uderzeń serca”, „Niemiłość”, „Dusza i ciało”, „Po tamtej stronie” i „The Square”. Dwa ostatnie tytuły są już wyświetlane w kinach, pozostałe trzy mają zaplanowane premiery. „120 uderzeń serca” zamknie tegoroczne Dni Filmowe LUX, które Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego organizuje w Kinie Nowe Horyzonty od 7 do 9 listopada. Nominowany w kategorii najlepsza komedia film „Witamy u Hartmanów” otworzy 6 listopada Tydzień Kina Niemieckiego we Wrocławiu.

Wśród nominowanych są też inne filmy znane już wrocławskim kinomanom z festiwali i przeglądów: „Lato 1993” Carli Simon, „Happy End” Michaela Haneke, „Zabicie świętego jelenia” Yorgosa Lanthimosa, „Dom” Fien Troch, „Frantz” Francois Ozona, „Lady M.” William Oldroyda, „Pożegnanie z Europą” Marii Schrader.

Zwycięzców poznamy 9 grudnia.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama