Sukces wrocławskich organizacji – do Powstańców Warszawskich trafiło ponad 100 tys. kartek z życzeniami

Bartosz Tomczak, mat. prasowe | Utworzono: 2017-11-29 19:20 | Zmodyfikowano: 2017-11-29 16:29
A|A|A

fot. materiały prasowe

Kampania BohaterON – włącz historię! powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. Zainteresowanie tegoroczną edycją akcji przerosło najśmielsze oczekiwania jej organizatorów.

– Sumując nadesłane do nas kartki oraz zbierając dane ze wszystkich kanałów komunikacji, nie dowierzaliśmy liczbom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków Powstańcy Warszawscy otrzymają 118 148 wzruszających kartek i listów. Materiały naszej kampanii co najmniej trzykrotnie zobaczyło ponad 28 milionów osób w kraju i  zagranicą – mówi Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – Szczególnie imponująca jest dla nas liczba kartek spersonalizowanych, których było aż 34  993. Oznacza to, że co trzecia pocztówka została zaadresowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę, a jej nadawca przed skreśleniem kilku słów do Powstańca, zapoznał się z jego biogramem. To dla nas najlepsze świadectwo, że główny cel kampanii – pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Warszawskich i zachęcenie do „włączenia” historii – został osiągnięty, z  jeszcze lepszym skutkiem niż rok temu.

Kartkę do Powstańca Warszawskiego mógł wysłać każdy i to nie tylko w punktach stacjonarnych, ale i online.

- Takich internetowych kartek nadesłano do nas aż 29 416, zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Wszystkie z nich wydrukujemy i w formie tradycyjnej przekażemy adresatom – mówi Agnieszka Łesiuk i dodaje – W tegoroczną edycję kampanii włączyło się imponujące grono instytucji z kraju i zagranicy: szkół, zastępów harcerskich, ambasad, konsulatów i prywatnych firm. Dziękujemy za tak duży odzew na naszą akcję i wspólne włączenie historii.

Kampania BohaterON nie tylko umożliwiała napisanie kilku słów do Powstańców Warszawskich, ale również miała na celu poszerzenie wiedzy historycznej. We wrześniu i październiku w całej Polsce odbyły się seminaria dla nauczycieli i edukatorów współorganizowane z Instytutem Pamięci Narodowej. Wzięło w nich udział 162 pedagogów, którzy poznali sposoby na ciekawe realizowanie lekcji historii oraz dowiedzieli się, jak przeprowadzić rozmowę ze świadkiem historii i jak takie nagranie wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą.

– Część edukacyjna w szkołach jeszcze się nie zakończyła – teraz nauczyciele wykorzystują poznane metody i narzędzia, by przeprowadzić niestandardowe lekcje historii dla co najmniej 13 810 uczniów. Ponadto realizują wraz z młodzieżą specjalne projekty promujące historię Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Efekty poznamy wiosną przyszłego roku, już nie możemy się doczekać – mówi Agnieszka Łesiuk.

Komunikacja kampanii – podobnie jak w ubiegłym roku – została oparta na motywie popularnego serialu „Czas honoru”. Ambasadorami akcji byli aktorzy grający główne role w tej produkcji: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny. Ponadto do wysłania symbolicznych kartek w mediach społecznościowych zachęcało szerokie grono aktorów, sportowców, muzyków i dziennikarzy, m.in. Mateusz Damięcki, Adam Małysz, Adam Andrzej Ostrowski i Patrycja Markowska.

Okazją do podsumowania tegorocznej edycji kampanii BohaterON – włącz historię! była uroczysta gala, która odbyła się 22 listopada w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowego w Warszawie – partnera wydarzenia. Wzięło w niej udział wielu znamienitych gości – Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele Komitetu Honorowego akcji, partnerzy, przedstawiciele polskiego rządu, dyplomacji, Wojska Polskiego, policji, reprezentanci wybitnych polskich spółek oraz mediów. Głos w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy zabrał minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich kartek wykonanych przez dzieci z przyszpitalnych szkół oraz pocztówek i listów wysłanych z całego kraju i z zagranicy. Wydarzenie uświetnił koncert piosenek powstańczych w wykonaniu Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Goście mogli również zobaczyć autorską wystawę Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego „Pamięć i Duma” – dioramy i fotografie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Na przełomie roku 2017/2018 paczki z kartkami trafią do pozostałych Powstańców Warszawskich, w tym również do tych mieszkających we Wrocławiu i okolicach.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama