Jak reagować na depresję uczniów i jak im pomagać?

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2018-02-01 21:00 | Zmodyfikowano: 2018-02-01 21:00
Jak reagować na depresję uczniów i jak im pomagać? - fot. Andrzej Owczarek
fot. Andrzej Owczarek

Depresja, uzależnienia, a także próby samobójcze nawet w przypadku kilkuletnich dzieci. Jak się okazuje problem jest ogromny, bo według szacunków średnio kilkoro dzieci w każdej klasie boryka się z problemami na tle depresyjnym, a wg danych WHO wiek, w którym dzieci sięgają po alkohol to między 11 a 13 rokiem życia. Do tego dochodzi także nowy problem jakim są dopalacze. - Sprawy nie ułatwia także niewielka dostępność lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci - mówi Piotr Baranowski z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego:

- Biorąc pod uwagę to, że dostęp do poradni zdrowia psychicznego dla dorosłych jest bardzo utrudniony obecnie, czas oczekiwania na wizytę przekracza często dwa miesiące. Dostępność psychiatrów dziecięcych jest jeszcze mniejsza. We Wrocławiu jest tylko jeden oddział psychiatrii dzieci i młodzieży.

Problemy dzieci związane są ze stresem czy sięganiem po używki w coraz młodszym wieku. Niejednokrotnie zdarza się, że niezauważone problemy psychiczne prowadzą do samobójstw czy prób samobójczych nawet wśród dzieci w bardzo młodym wieku - mówi psychiatra - prof. Andrzej Kiejna.

- Statystyki, które publikuje Główna Komenda Policji pokazują, że dzieci w 6 roku życia podejmowały próby czy też dokonały samobójstw. Te ostatnie statystyki pokazuję, że liczba samobójstw osób do 18 roku życia zmniejszyła się. Niestety zwiększyła się i to znacznie liczba prób samobójczych.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w latach 2002-2012 liczba zgonów samobójczych w grupie wiekowej 10-19 lat mieściła się w przedziale 150-304 rocznie. Zgony samobójcze dzieci poniżej 10. r.ż. zdarzają się sporadycznie, jednak jak mówią eksperci - odnotowano również samobójstwa i próby samobójcze nawet wśród dzieci w wieku sześciu lat.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.