Świdnica chce być "smart"

Bartosz Szarafin, el | Utworzono: 2018-03-03 12:12 | Zmodyfikowano: 2018-03-03 12:04
A|A|A

Tam, gdzie przybywa kamer, spada liczba wykroczeń. Te spostrzeżenia zdają się sprawdzać również w Świdnicy. Jak relacjonują strażnicy miejscy - monitoring pomaga nie tylko wykrywać sprawców, ale i zapobiegać wykroczeniom. Nowe kamery pojawią się również w ramach projektu Smart City. Dziś jest ich ponad 50 - mówi starszy inspektor Jacek Budziszewski. - Nie tylko w centrum, mamy w różnych miejscach. Nad zalewem, na osiedlach. Są plany rozwoju centrum monitorowania, w których miejscach nie jestem w stanie powiedzieć, prawdopodobnie będą z doświetleniem, czyli te lepsze. W godzinach wieczornych będzie wszystko widać - opisuje. 

- Statystyki pokazują, że centrum monitorowania działa skutecznie - dodaje Robert Sawicki. - Porównanie mam ostatnich dwóch lat, gdzie ujawnionych zdarzeń mieliśmy pomiędzy 650 a 700, były tam przestępstwa, dużo wykroczeń polegało na niestosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, są też sytuacje trudniejsze. Monitorujący powiadamia oficera dyżurnego, jeśli jest to potrzebne - wyjaśnia. 

Kolejne punkty są także obserwowane przy okazji remontów. W Parku Centralnym po rewitalizacji zostanie zamontowanych 16 kamer.  - Jeszcze na moim podwórku powinny być. Jak nas inwigilują, to niech inwigilują wszędzie, wszystko. Może będzie bezpieczniej? Pilnować trzeba. Wszystko co straszy, jest potrzebne, bo jesteśmy rozpuszczeni - oceniają mieszkańcy. 

W Świdnicy monitoring miejski jest modernizowany na bieżąco. Kamery są cyfrowe, mają dobrą rozdzielczość, a tam gdzie istnieje taka potrzeba zakładane są obrotowe z dobrym zoomem. Urzędnicy twierdzą, że funkcjonowanie w mieście będzie stawać się łatwiejsze i bezpieczniejsze np. przez wdrażanie technologii do codziennego życia. Jakie nowinki wprowadza magistrat? - Rozwój monitoringu miejskiego, elektroniczny system zakupu biletów w Świdnickim Ośrodku Kultury, nowy rozkład jazdy MPK na urządzeniach mobilnych oraz inteligentne zarządzanie oświetleniem - wymienia rzeczniczka Magdalena Dzwonkowska

A w przygotowaniu jest rozwój e-usług np. system informacji przestrzennej czy obsługa płatności indywidualnych - podatków przez internet.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama