Rozmowa Dnia Radia Wrocław: Przemysław Daca, prezes Wód Polskich

Przemek Gałecki | Utworzono: 2018-03-21 09:02 | Zmodyfikowano: 2018-03-21 09:02
A|A|A

fot. Wody Polskie

W tym roku po raz pierwszy to nie samorządy, a właśnie nowo powołany operator będzie zatwierdzał ceny. A np. wrocławskie MPWiK wystąpiło o podniesienie cen o 3 proc. rocznie przez najbliższe trzy lata. Co na to prezes Wód Polskich Przemysław Daca?

Wrocławskie MPWiK tłumaczy, ze podwyżka jest podyktowana planem inwestycyjnym – tylko w tym roku spółka przewiduje realizację 130 zadań, np. dokończenie budowy i rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. MPWiK skanalizowało już 97 proc. powierzchni miasta.

Posłuchaj Rozmowy Dnia Radia Wrocław:

Stopień wodny Malczyce będzie gotowy jeszcze w tym roku – zapewnia Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, nowej instytucji, pod którą podlegają wszystkie akweny i rzeki w kraju. Stopień wodny w Malczycach jest budowany już 21 lat. Inwestycja pochłonęła ponad 800 mln złotych, a potrzeba dodatkowych 210 mln. Przemysław Daca zapewnia, że finansowanie jest zapewnione i tym razem nic nie przeszkodzi w dokończeniu stopnia wodnego:

Stopień wodny Malczyce pozwoli na podniesienie do 4 metrów poziomu wody w rzece na odcinku 17 km. Dzięki temu na tym fragmencie Odry będzie mogła odbywać się żegluga na poziomie IV klasy, czyli transport największych barek. Z kolei do 2020 roku ma zakończyć się budowa innego niezwykle ważnego obiektu przeciwpowodziowego – zbiornika Racibórz.

Wczoraj (20 marca) wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przewodniczył posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy. Podczas spotkania przedstawiona została m.in. aktualna sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku oraz stan przygotowań zarządzanych przez RZGW zbiorników retencyjnych do możliwych wiosennych wezbrań roztopowych.

fot. Wody Polskie

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama