Misja Wrocław: Justyna i Sankar z Indii zdradzają taniki pradawnej hinduskiej wiedzy

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2018-09-27 12:12 | Zmodyfikowano: 2018-09-27 12:12
Misja Wrocław: Justyna i Sankar z Indii zdradzają taniki pradawnej hinduskiej wiedzy - archiwum prywatne, Dominik Płatek, M. Zakrzewski i Rut Figueras
archiwum prywatne, Dominik Płatek, M. Zakrzewski i Rut Figueras

Justyna Rodzińska-Nair i Sankar Sivasankaran Nair z Indii Sankar mieszka we Wrocławiu od 10 lat. Pochodzi z rodziny, która od wieków zajmowała się na południu Indii medycyną oraz kalarippayattu. To jedna z najstarszych na świecie sztuk walki, połączona między innymi z tańcem i śpiewem oraz z tzw. ajurwedą. Zgodnie z tradycją, to z kalari wywodzi się np. znane wszystkim nam kung fu. Kiedy do Indii przyjechali Anglicy, zakazali tej pradawnej sztuki, przez co niemal wymarła ona i jej nauczyciele. Na szczęście, gdzieś głęboko w górach południa, kilku mistrzów przetrwało. Sankar - zgodnie z rodzinną tradycją - zajmuje się kalari od młodości.

Jak to bywa w życiu, spotkał na swojej drodze piękną Polkę i postanowił tę tradycję kontynuować tutaj, we Wrocławiu. Dzięki współpracy z Instytutem Grotowskiego, małżeństwu udało się stworzyć własne studio i prowadzić zajęcia. Justyna i Sankar opowiadają o swojej rodzinie i o tym, jak trudno zbudować międzynarodowy związek z trojgiem dzieci, a także o systemie kastowym w Indiach i o hinduskim mistycyzmie, o którym pisał wiele Tiziano Terzani oraz Tarun Tejpal. Czy w kraju Hare Kryszny, Śiwy, bogini Kali i Hanumana nadal da się odnaleźć magię i wróżbitów? Kim jest dla Hindusów "kashuwara"?

Posłuchajmy:

W Misji Wrocław co tydzień poznajemy kogoś innego. Ludzi z różnych stron świata, którzy Wrocław pokochali na tyle, by się tu osiedlić, żyć, mieszkać i działać. Dodajmy, że działać aktywnie.

Są muzykami, malarzami, dziennikarzami, fotografami, przewodnikami wycieczek, mają swoje własne biznesy i wnoszą do naszego społeczeństwa coś od siebie. Dzięki swojemu działaniu łamią stereotypy i sprawiają, że dzięki nim możemy poznać najdalsze zakątki globu, a także odmienne tradycje i kultury poprzez zwyczajną rozmowę. Po polsku. Bo wielu z nich świetnie operuje naszym językiem. Są i tacy, którzy gorzej radzą sobie z "ą", "ę", "ł", czy odróżnieniem "ź" od "ż", a co dopiero "ż" od "rzy" w pisowni.

Zapraszamy w każdy czwartek po godzinie 21.05.

Piotr Kaszuwara i jego goście.

 

Zobacz także całe archiwum Misji Wrocław

oraz posłuchaj muzyki tego odcinka:

Aruna Sairam at Darbar Festival

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.