UFO pod Wrocławiem? [ZOBACZ] - Radio Wrocław

UFO pod Wrocławiem? [ZOBACZ]

| 7 lat temu, 2019-01-16, 07:35
UFO pod Wrocławiem? [ZOBACZ] - Fot. Radek Bugajski
Fot. Radek Bugajski

Pożar? Nadchodzący koniec świata? Nie, to dojrzewalnia pomidorów w podwrocławskich Siechnicach. Mieszkańcy regionu dziwią się na widok dużej łuny żółtego światła, widocznej na niebie po zachodzie słońca. Można ją dostrzec między innymi w Trzebnicy, Wrocławiu, a nawet Opolu. Mieszkańcy Siechnic mają podzielone zdanie na temat intensywnego oświetlenia znajdującego się w pobliżu swoich domów:

Niektórzy skarżą się na uciążliwość mocnego oświetlenia. Jak przyznaje jednak Milan Ušák, burmistrz Siechnic, jak dotąd nie wpłynęły w tej sprawie żadne skargi:

Na temat oświetlenia siechnickich szklarni powstały już nawet memy i internetowe żarty. Przedstawiciele przedsiębiorstwa przyznają, że spotykają się z zainteresowaniem mieszkańców i odbierają kolejne telefony z pytaniami.

– Jesteśmy zdziwieni reakcją mieszkańców i internautów w ostatnim czasie, bo w zeszłym roku stosowaliśmy takie samo oświetlenie. W ostatnich dniach mamy niskie podstawy chmurne i przez to łuna jest mocniej widoczna – odpowiada Rafał Zarzecki, prezes zarządu PPO "Siechnice". – Z boku światło jest blokowane przez kurtyny, chcemy żyć w zgodzie ze społeczeństwem. W Siechnicach doświetlamy 30 hektarów, w Holandii są podobne szklarnie liczące nawet 800 hektarów.

Opinie mieszkańców, którzy mieszkają w pobliżu przedsiębiorstwa, są podzielone:

Wieczorem warto więc spojrzeć w niebo, bo jak się okazuje – łunę widać nawet w sąsiednim województwie opolskim. 


Komentarze (54)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Alina z Ołtaszyna 2019-01-29 21:24:20 z adresu IP: (45.248.xxx.xxx)
~z Sępolna we Wrocławiu 2019-01-29 14:07:01 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
a ja idąc rano do pracy zastanawiałem się - czyżby sejm w nocy uchwalił że słońce będzie wschodzić od południa...?
~Jacek_mi 2019-01-29 01:27:31 z adresu IP: (95.51.xxx.xxx)
Nie jest to zgodne z prawem, które zabrania emisji światła w górę- w niebo. jest to szkodliwe dla środowiska i zwierząt nocnych. Niech właściciele szklarni i odpowiednie organy sprawdzą co o tym mówią przepisy nasze i unijne.
~Wiesia 2019-01-28 21:16:31 z adresu IP: (84.39.xxx.xxx)
Ależ gicior!
~wicek 2019-01-25 05:49:15 z adresu IP: (66.133.xxx.xxx)
~Felicjan 2019-01-25 05:45:31 z adresu IP: (185.206.xxx.xxx)
Takie niusy lubię...
~daria 2019-01-24 23:22:07 z adresu IP: (46.165.xxx.xxx)
~Lukasz 2019-01-24 23:20:21 z adresu IP: (83.97.xxx.xxx)
To coś co tygryski lubią najbardziej.
~marek 2019-01-24 21:32:26 z adresu IP: (87.239.xxx.xxx)
~felek 2019-01-20 21:46:41 z adresu IP: (192.171.xxx.xxx)
~Edziu 2019-01-20 21:44:43 z adresu IP: (185.153.xxx.xxx)
Wow! Aż mnie zatkało.
~Jola z Domaszyc 2019-01-20 21:43:37 z adresu IP: (185.106.xxx.xxx)
~Daria 2019-01-20 02:13:05 z adresu IP: (89.238.xxx.xxx)
Nieisamowite!!
~zainteresowany 2019-01-19 00:47:16 z adresu IP: (83.97.xxx.xxx)
~mama Oskara 2019-01-18 23:52:24 z adresu IP: (185.212.xxx.xxx)
Świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi.
~Arek 2019-01-18 23:50:40 z adresu IP: (192.230.xxx.xxx)
I to jest nius!
~5 zł od goscia 2019-01-18 23:01:33 z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Super a będzie wieża widokowa?
~Wowka 2019-01-18 20:57:45 z adresu IP: (192.230.xxx.xxx)
~wrocek 2019-01-18 19:54:25 z adresu IP: (103.231.xxx.xxx)
Super atrakcja.
~Quol 2019-01-18 10:17:54 z adresu IP: (148.81.xxx.xxx)
Taa, a te hydroponiczne pomidory - pychotka :P
~wro 2019-01-18 03:00:06 z adresu IP: (207.189.xxx.xxx)
~Zorro 2019-01-18 01:02:06 z adresu IP: (92.30.xxx.xxx)
Miejscowa atrakcja turystyczna polaczona z businesem.Pogratulowac.A zawistni zawsze cos wymyslaja bo sa leniwi jak wiekszosc ludzi i sami nic nie wymysla.Za to biora 500+ i inne dodatki dla leniwych i nierobow ????????????
~jigmuzak 2019-01-18 13:28:15 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Sprawdź fakty i statystyki, następnym razem nie zrobisz z siebie takiego cymbała. Już raz Twoje ojce cymbała zrobili.
~jacek 2019-01-18 01:00:49 z adresu IP: (185.210.xxx.xxx)
~dfgh 2019-01-17 21:54:52 z adresu IP: (94.242.xxx.xxx)
Ale zjawisko!
~figo 2019-01-17 20:31:42 z adresu IP: (185.153.xxx.xxx)
~Jacek 2019-01-17 10:57:50 z adresu IP: (212.244.xxx.xxx)
"Niektórzy skarżą się na uciążliwość mocnego oświetlenia. Jak przyznaje jednak Milan Ušák, burmistrz Siechnic, jak dotąd nie wpłynęły w tej sprawie żadne skargi:" Są różni burmistrzowie, jedni interesują się swoim miastem i opiniami mieszkańców, chodzą po ulicach, rozmawiają, czytają wpisy w internecie i reagują. Nasz czeka na oficjalne pismo listem poleconym z poczty, która w Siechnicach również nie funkcjonuje! Rzeczywiście nikt nie pokusił się o takie pismo. Co nam po pismach lepsze efekty są jak się zrobi szum w internecie lub zaprosi telewizję, radio. Przykład smrodu z oczyszczalni pokazuje o czym piszę. Dało się z oczyszczalnią, może uda się z pomidorami.
~solo 2019-01-16 17:39:21 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
w Długołęce widać świetlną łunę - świetlny śmietnik
~AXE 2019-01-16 15:03:47 z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Nie do końca z tymi skargami nie wiem o jakim okresie mówi pan burmistrz, 2-3 lata temu była skargi ponieważ nie były osłonięte ściany boczne tych szklarni. Po skargach ściany zostały zasłonięte i światło odbija się tylko w górę. Przy okazji w świetle imitującym promienie słońca dojrzewają nie tylko pomidory, również bananowce. Przy niskim pułapie chmur ok. 900 m okolica nie potrzebuje latarni :)
~Jaffa Jamajka Style Peace 2019-01-18 13:40:59 z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ja myślę, że inne krzaki tez tam rosną :D
~Dodek 2019-01-16 13:51:10 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Pomidory hodują, a buractwo się pleni.
~Kornik 2019-01-16 13:32:25 z adresu IP: (148.81.xxx.xxx)
Nie ma to jak się zachwycać zanieczyszczeniem świetlnym na niebie. Wydaj gruby hajs na teleskop, to Ci szklarnie wybudują i gówno zobaczysz. Nie jestem ekspertem, ale jestem pewien, że istnieją jakieś rozwiązania, żeby tego światła nie wypuszczać w niebo.
~ktoos 2019-01-17 09:43:44 z adresu IP: (82.160.xxx.xxx)
Bardzo prosto wystarczy zasłonić,m i odrazu wzrośnie wydajność, ale jest takie że to jest szklarnia i nie można jej przykryć :P
~EdW 2019-01-16 21:16:41 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
"Jak to zrobią to nie moja sprawa". Polska specjalność. Proponuję spędzić jedną noc naprzeciwko ekranu LED nawalającego reklamami. Jest na przykład hotel naprzeciw Teatru Capitol, ale tam ten ekran jest mały i wyciszony. Lepiej naprzeciw Filharmonii albo budynku biurowego FAT. Te pomidory w końcu ktoś zje i władowana w nie energia zostanie z pożytkiem wykorzystana. Czego o mrugającej reklamie powiedzieć nie można.
~Wojciech 2019-01-16 19:51:35 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Zgadzam sie. Mieszkam we Wroclawiu i przeszkadza mi to swiatlo wieczorem. Jest to zanieczyszczenie srodowiska swiatlem. Uwazam ze powinno to zaslaniac od gory. Jak to zrobia to nie moja sprawa.
~EdW 2019-01-16 18:23:54 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Rozsądny człowiek nie wydaje grubego hajsu na teleskop w pobliżu dużego miasta. Problem godzenia interesu przemysłu i społeczności lokalnej istniał zawsze. Gdzieś muszą być budowane kopalnie, huty, elektrownie, spalarnie odpadów i stacje bazowe telefonii komórkowej. Każdy chciałby mieć szybki Internet i dobrą pracę. W tym przypadku problem jest minimalny, bo można po prostu zasłonić okno. Światło jest widoczne głównie w pochmurne dni. Szklarnia nie świeci cały czas. Wygląda na to że używają lamp LPS, które są wydajne i bezpieczne dla środowiska. Do oświetlenia mieszkań się nie nadają (świecą wyłącznie tym żółtym kolorem) ale nie wytwarzają żadnego szkodliwego promieniowania. Aby światła nie wypuszczać, musiałbyś mieć żaluzję o powierzchni hektara. Mechaniczna żaluzja byłaby podatna na awarie i nie pozwalałaby na uzupełnianie światła dziennego. To nie jest jedna doniczka z maryśką ukryta w szafie. ;-)
~Ha ha ha 2019-01-16 16:39:10 z adresu IP: (89.239.xxx.xxx)
To się przeprowadź.
~Grzegorz 2019-01-16 13:15:58 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Tytuł artykułu z kategorii zabawnych, a problem jest. Sugeruję zapoznanie się z dziedziną zanieczyszczenia światłem. Brzmi niedorzecznie, ale szkodliwość różnych istotnych czynników była w przeszłości bagatelizowana.
~Wenden 2019-01-16 12:20:02 z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Te pomidory są tak sztuczne zero aromatu dziwię się że ludzie kupują takie gówno pewnie jeszcze szkodliwe
~Jak 2020-05-04 10:22:54 z adresu IP: (203.220.xxx.xxx)
Pomidory rewelacja, twój wpis beznadzieja, receptą dla ciebie są pomidory w puszkach może poprawisz sobie smak, a tak na marginesie, sprawdź czy masz jeszcze węch, bo jak też nie masz to KORONOWIRUS pewny.
~EdW 2019-01-16 17:23:25 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Szkodliwe raczej nie. Jako właściciel takiego biznesu chciałbyś aby szybko rosły i nie chorowały. Smak jest zależny od gatunku i sposobu nawożenia. Te najsmaczniejsze są najbardziej wymagające. Zawsze możesz założyć ogródek z malinówkami, będziesz miał lepsze. Ale tylko w lecie.
~Zamontują cieniówki... 2019-01-16 11:31:16 z adresu IP: (91.102.xxx.xxx)
...jak prąd zdrożeje. Cieniówki aluminizowane potrafią odbić z powrotem do środka jakieś 60% światła, resztę w większości pochłaniają, jakieś 5-10% przepuszczają. W niebo leci jakieś 30% światła z lamp sodowych i potencjalnie Citronex mógłby oszczędzić ok. 20% na kosztach energii elektrycznej. Dlaczego nie oszczędza? Bo prąd ma niemal za darmo - właściwie bez opłaty dystrybucyjnej, bo elektrownia rzut kamieniem. Do tego pobór jest poza godzinami szczytu, co dodatkowo obniża koszta. Stawiałbym, że w tej chwili płacą jakieś 10-20% tego co normalny człowiek w taryfie G11. A jeżeli mieszkańcom to przeszkadza - skarga do gminy na immisję (światło) + kopia do RDOŚ. Długo nie trzeba będzie czekać na rozwiązanie problemu.
~Mylisz się ABC 2019-01-17 08:37:24 z adresu IP: (91.102.xxx.xxx)
I nawet nie wiesz jak bardzo. Citronex ma własną linię energetyczną, albo dzierżawi tą infrastrukturę na bardzo korzystnych warunkach. Z tego też powodu wszystkie ich szklarnie (Siechnice, Bogatynia) zlokalizowane są przy elektrowniach.
~ABC 2019-01-16 19:21:15 z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Opłata za usługę dystrybucji jest jak znaczek pocztowy: nie ma znaczenia odległość od źródła wytwórczego. Generalnie płaci się za moc (opłata stała) i za zużytą energię (opłata zmienna). Odbiorca typu szklarnia płaci relatywnie niższe rachunki jeżeli większość ee pobiera w nocy. Odbiorcy typu gospodarstwa domowe - cytowana G11 - płacą najniższe rachunki bo są chronieni przez Prezesa URE.
~Bix 2019-01-16 11:28:20 z adresu IP: (185.92.xxx.xxx)
"Jak przyznaje jednak Milan Ušák, burmistrz Siechnic, jak dotąd nie wpłynęły w tej sprawie żadne skargi" - i to jest właśnie esencja polskiego samorządu i polskiego społeczeństwa. Inny przykład: sąsiad przedszkola od lat pali w piecu oponami, wiedzą o tym wszyscy ale problemu nie ma bo skarga "nie wpłynęła".
~warzywniak 2019-01-16 11:20:25 z adresu IP: (37.190.xxx.xxx)
potem takie pomidory smakują jak woda. Ktos jadł te pomidory ?
~Mmm 2019-01-16 13:06:08 z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Jak kupujesz pomidory np w Tesco to też je jadłeś
~Siechniczanka 2019-01-16 12:39:47 z adresu IP: (82.37.xxx.xxx)
Tak ja często je jem. Są pyszne, pachną jak pomidory z dzieciństwa, zwłaszcza malinówki. Jadłam pomidory w Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Francji i nigdzie tak nie smakują
~W.P. 2019-01-16 12:20:33 z adresu IP: (199.247.xxx.xxx)
Jadłem. Możesz je kupić bezpośrednio przy szklarniach na stacji paliw Cytonex czy jak tam się nazywa. Smakują dużo lepiej niż inne dostępne w mieście o tej porze roku.
~Piotr Chohura 2019-01-16 12:04:18 z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Tak jadłem i są bardzo smaczne.
~xxl 2019-01-16 11:10:33 z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
W Bogatyni też tak było ale Czesi zaprotestowali i Cytronex musiał założyć żaluzje za 2 miliony euro można można
~Kot 2019-01-16 10:46:33 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Pod Bogatynią identycznie.
~kdd 2019-01-16 10:25:27 z adresu IP: (194.54.xxx.xxx)
Wzywają regionalnego bohatera- ,,człowieka pomidora" bo Batman się chowa przy takim czymś :D.
~UFO 2019-01-16 09:09:39 z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Widać te światła nawet z A4 pod Wrocławiem