Muzyczne Archiwum RWK: Test „Test”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2019-03-01 10:30 | Zmodyfikowano: 2019-03-01 10:30

„(...) Jaka jest ta płyta? Dynamiczna, trochę agresywna, rytmiczna. Taki jest przecież hard rock – styl muzyki, którą 'uprawiamy' (...)”

Grupa TEST, 1974


Nie licząc krótkiego epizodu w latach 1990, zespół Test funkcjonował pomiędzy 1971 a 1976 r., wydając kilka zrealizowanych na potrzeby radia nagrań jak i pełnowymiarowy, imienne zatytułowany album.
We wspomnianym okresie kwartet, przez chwilę też kwintet, a bywało że i sekstet, tworzyło... dwudziestu (!) różnych muzyków.


Tymi najważniejszymi, wokół których ogniskowało się zainteresowanie publiczności jak i kształt kolejnych wcieleń formacji, byli wokalista Wojciech Gąssowski i gitarzysta Dariusz Kozakiewicz.
Ten pierwszy wraz z dwoma byłymi muzykami ABC, klawiszowcem Andrzejem Mikołajczykiem i saksofonistą Aleksandrem Michalskim, sformował Test w 1971 r. Z biegiem czasu, po kolejnych radiowych sesjach i klubowych koncertach, grupa zredukowała się do kwartetu, a krystalizacja składu sprzyjała powstaniu autorskiego repertuaru.


W 1974 r. mieszanka ostrego i wysokiego głosu wokalisty, wzmocnionego wirtuozerską grą niedawnego współpracownika Tadeusza Nalepy wraz z motoryczną sekcją rytmiczną (Tadeusz Kłoczewiak i Henryk Tomala), na tle tego co działo się na świecie nie była może czymś wyjątkowym, ale dla nas stała się kamieniem węgielnym hard rocka, a właściwie to całego krajowego ciężkiego brzmienia.


Sprawdzimy więc jak brzmiał Test w poszczególnych etapach swej ewolucji oraz czy wydany przed 45-laty „Test” mocno się zestarzał? Przede wszystkim jednak o zespole jak i jego muzyce opowie jej twórca – Dariusz Kozakiewicz.


Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 20.00 do 21.00

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.