Muzyczne Archiwum RWK: The Velvet Underground „The Velvet Underground & Nico”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2022-01-14 10:00 | Zmodyfikowano: 2022-01-14 10:00
A|A|A

The Velvet Underground „The Velvet Underground & Nico”


Niewiele osób kupiło ten album, ale każda z nich założyła zespół
                                                                                                                                   Brian Eno

Z kolei ci liczni, którzy kilka miesięcy temu uczestniczyli w American Film Festivalu i mieli sposobność zapoznać się z twórczością Jonasa Mekasa, mniej lub bardziej świadomie zobaczyli też pierwszy zarejestrowany na taśmie koncert The Velvet Underground. Bo chociaż grupa na właściwą recepcję swojego dorobku, w szczególnności debiutu, czekała lat kilka, to spowodował to nie brak wspierających ją osób, a nieprzygotowanie publiczności do płynących z piosenek treści jak i samej, wyprzedzającej swój czas muzyki.


Współpracowniczka Mekasa, Barbara Rubin, zobaczyła TVU w 1965 r. Niezwłocznie poleciła grupę Andy'emu Warholowi, który szybko włączył kwartet w ramy słynnej Factory. To tam kształtował się styl i wizerunek grupy. To Warhol sfinansował sesje, na których powstał praktycznie cały materiał znany z debiutu grupy. W końcu to on stworzył najbardziej znaną okładkę płytową w historii muzyki rockowej, która do dziś bardziej kojarzona jest niż sama muzyka TVU. Mroczna i pełna napięcia, kipiąca brudem przesterowanych gitar, atonalnych skrzypiec i melancholijnego, niskiego głosu Nico. Jej udział w debiutanckim przedsięwzięciu grupy był kolejnym pomysłem Warhola.


Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 21.00 do 22.00


Siła oddziaływania tej muzyki na niezliczoną ilość powstających w kolejnych latach zespołów będzie olbrzymia. Sprawdzimy, czy po 55 latach album ten wciąż intryguje czy też razi już archaizmem?

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama