Wielkie świętowanie kreatywności we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-03-01 11:58 | Zmodyfikowano: 2019-03-01 13:39
Wielkie świętowanie kreatywności we Wrocławiu - (fot. mat. prasowe)
(fot. mat. prasowe)

Na Olimpiadę uczestnicy przyjadą z samodzielnie zbudowanymi urządzeniami latającymi, transportującymi ładunki. Z ważącymi kilkadziesiąt gramów konstrukcjami, które wytrzymują nacisk setek kilogramów. Z symp-o-matami, pokazującymi, jak stany chorobowe wpływają na ludzki organizm. Z własnymi projektami prospołecznymi i improwizowanymi skeczami. Nad swoimi projektami pracowali kilka miesięcy, w kilkuosobowych zespołach i pod czujnym okiem Trenerów. Teraz nadszedł wreszcie czas, by zaprezentowali efekty swojej pracy przed gronem Ekspertów i publicznością.

Najmłodsi z nich mają 4 lata, najstarsi 24. Wszystkie kostiumy, dekoracje, konstrukcje, a także scenariusz i pomysł na rozwiązanie przygotowują sami. Bo samodzielność to jedna z najważniejszych zasad w Destination Imagination – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. pomocy z zewnątrz (rodziców, nauczycieli, kolegów spoza drużyny). Dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, tłumaczyć „jak to działa?". Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny. Uczestnicy starają się więc przygotować swoją prezentację najlepiej jak potrafią, ale na poziomie swoich możliwości, a nie możliwości i oczekiwań dorosłych" - mówi Kamila Januszko, z Fundacji Destination Imagination Polska, organizatora Olimpiady. Każda z drużyn weźmie też udział w tak zwanym Wyzwaniu Na Już, podczas którego, w niedoborze czasu, wiedzy i materiałów, będzie rozwiązywać nieznane wcześniej zadanie. Najlepsi z najlepszych otrzymają prawo wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i reprezentowania Polski na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w Kansas City (22-25 maja).

I choć podczas Olimpiady wszystkie drużyny są poddawane ocenie Ekspertów i rywalizują o wygraną, to nie o rywalizację przede wszystkim tu chodzi, a o dobrą zabawę i zdobywanie nowych umiejętności. Dlatego na uczestników Olimpiady czekają również atrakcje dodatkowe: dzięki zaangażowaniu 40 organizacji i instytucji, w ciągu dwóch dni uda się przeprowadzić ponad 450 godzin bezpłatnych zajęć. Ich zakres tematyczny będzie bardzo szeroki: od warsztatów pantomimicznych i tanecznych przygotowanych przez studentów wrocławskiej szkoły animatorów kultury SKiBA, przez warsztaty relaksacyjne z wolontariuszami EVS, zajęcia plastyczne, eksperymenty z Hydropolis, szkolenia z prowadzenia międzynarodowych projektów, aż po warsztaty z elektroniki, robotyki i budowania prototypów pojazdów, prowadzone przez koła naukowe Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy Olimpiady spotkają się również z łazikiem marsjańskim, bolidem wyścigowym z włókna węglowego, łodzią solarną, a nawet, dzięki okularom VR, udadzą się na spacer po Księżycu: „Jesteśmy zachwyceni faktem, że tyle fantastycznych organizacji chce pokazać dzieciakom i młodzieży, że nauka nie musi być ani nudna i trudna. A to, czego dzisiaj uczą się w szkole, jutro będą mogli wykorzystać do tworzenia naprawdę niezwykłych projektów, przekuwając swoje hobby w zawód" - tłumaczy Kamila Januszko.

Znaczenie idei rozwijania kreatywności u najmłodszych Polaków docenili w tym roku, obejmując Olimpiadę Patronatem Honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Dolnośląski Kurator Oświaty, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności oraz Prezydent Wrocławia.


Jak na prawdziwą Olimpiadę przystało, wydarzenie rozpocznie uroczysta Ceremonia Otwarcia (1 marca o godz. 18.00). Laureatów i Finalistów czternastej edycji Olimpiady poznamy 3 marca o godz. 19.00, podczas Ceremonii. Wstęp na prezentacje Wyzwań Drużynowych (2-3 marca), odbywających się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, jest bezpłatny i otwarty dla publiczności.

———-
Program Destination Imagination działa w Polsce od ponad 14 lat, a zaangażowanych jest w niego prawie 200 szkół i placówek edukacyjnych oraz 500 pedagogów. Chodzi o nauczenie dzieci i młodzieży twórczego podejścia do problemów, pracy w grupie, komunikowania się, zarządzania zasobami, tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Drużyny przez kilka miesięcy spotykają się poza zajęciami szkolnymi i pracują metodą projektu nad rozwiązaniem jednego z siedmiu Wyzwań. Wyniki swojej pracy prezentują podczas Ogólnopolskiej Olimpiady. Partnerem Strategicznym Programu jest Gmina Wrocław.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.