Festiwal Folklorum - Igrzyska turisedyjskie!

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2019-09-09 07:03 | Zmodyfikowano: 2019-09-09 16:34
A|A|A

fot. Anna Skupień

Tajemniczy lud Turisede w sercu turystycznego regionu Łużyc od wielu lat przyciąga miłośników zabawy i przygody. Po polskiej i niemieckiej stronie Nysy spotkać można bardów, zespoły, kuglarzy, artystów ulicznych, akrobatów, klaunów i innych specjalistów od zabawy dla dorosłych i dzieci. Zjechali oni z całego świata, by na 18 scenach i ścieżynach Parku Przygody Kulturinsel pokazać... choćby jak śpiewa drzewo.

Ponad tysiąc lat temu, właśnie tu nad Nysą, panowała słowiańska kultura wysoka, którą tworzył LUD TURISEDE. Dziś, w tym samym miejscu, ich historia rozkwita nowym blaskiem! Dzieje się tak dlatego, że w Parku Przygody Kulturinsel, można nie tylko odpocząć, ale również udać się na poszukiwanie śladów tajemniczego ludu Turisede. Mieszkańcy Kulturinsel stworzyli i nieprzerwanie tworzą z pomocą duchów parku projekt badawczy pod gołym niebem, odkrywają i rekonstruują sztukę, kulturę i naturę tego prawie już zapomnianego ludu.

W tym magicznym i historycznym miejscu ludzie w każdym wieku znajdą ekscytujące miejsca do odkrycia, tajne podziemne przejścia, domki na drzewach i inne zawieszone nad ziemią budowle, ścieżki wśród wierzchołków drzew, zwariowane zwierzęta, archaiczne centrum wellness, szalone gry wodne, liczne festiwale i święta oraz turisedyjską salę koronacyjną Krönum. Są one dowodem na to, jak burzliwe i bogate były to czasy.

Nie da się zobaczyć i przeżyć tego wszystkiego w ciągu jednego dnia. Dobrze się składa, że wiele z niesamowitych domków na drzewach zaprasza również do spędzenia w nich nocy...

Kulturinsel ciągle się zmienia i rośnie, i będzie tak dopóty, dopóki królestwo Turisede zostanie w pełni odbudowane. Również po polskiej stronie Nysy, w wiosce przygód Bielawie Dolnej, można znaleźć wciąż nowe i niesamowite atrakcje, jak np. escape room "Tajemna kryjówka".

Bo przygoda nie zna granic!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama