30 młodych cietrzewi trafiło na wolność w Szklarskiej Porębie

Piotr Słowiński, GN | Utworzono: 2019-10-19 12:21 | Zmodyfikowano: 2019-10-19 12:26
A|A|A

fot. Piotr Słowiński

W nadleśnictwie Szklarska Poręba, w Górach Izerskich na wolność zostało wypuszczonych 30 młodych cietrzewi. Ostatnie tygodnie mieszkały w specjalnej wolierze przygotowanej na borówczyskach, wysoko w górach.

- Wreszcie można je było wypuścić - mówi nadleśniczy Jerzy Majdan:

- Moment wypuszczenia ich na wolność był niezwykły - dodaje nadleśniczy Jerzy Majdan:

Nadleśnictwo Szklarska Poręba od 2017 roku bierze udział w projekcie "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce". Celem jest uratowanie jednego z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Polsce. Woliera, w której cietrzewie mogą się schronić, nadal stoi dla nich otworem, jednak powinny już wyszukiwać obszary, na których będą się mogły schronić zimą. 

W Polsce jest zaledwie kilkaset cietrzewi. Od kilku lat program ich restytucji jest prowadzony w Borach Dolnośląskich, w nadleśnictwie Ruszów. Jednak to karkonosko-izerska populacja jest uważana za największą dziką populację w kraju. Jest szacowana na około 100 osobników. Ich populacja się kurczy, co związane jest m.in. z utratą siedlisk i zwiększoną liczbą drapieżników. Cietrzewiom, których były kiedyś tysiące, nie służą słabe zimy, które zatrzymywały drapieżniki. Zagrażają im lisy, jenoty i kruki.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama