Narodowe Święto Niepodległości [ARCHIWALNE NAGRANIA]

, GN | Utworzono: 2019-11-11 10:04 | Zmodyfikowano: 2019-11-11 10:11
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: fot. freestocks.org

"Szał radości. Po ponad 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo!” opisywał 11 listopada 1918 r. Jędrzej Moraczewski. Kilka dni później został pierwszym premierem rządu utworzonego przez Józefa Piłsudskiego.

Mija 101 lat od odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dla wielu Polaków symbolem wyswobodzenia spod jarzma zaborców po 123 latach niewoli jest Józef Piłsudski. Choć jest postacią kontrowersyjną (przeciwnicy zarzucali Piłsudskiemu m.in. szpiegostwo na rzecz Niemiec), to nawet jego przeciwnicy nie odmawiają mu wielkości.

- Jego fenomen przerasta inne sylwetki narodowych bohaterów - mówił 15 lat temu prof. Włodzimierz Suleja, autor monografii zatytułowanej "Józef Piłsudski":

W naszym radiowym archiwum (na stronie tu.prw.pl) mamy wypowiedź żołnierza, który nie tylko walczył za czasów Piłsudskiego, ale i widział go na własne oczy:

- Refleksja nad 11 listopada podnosi mnie na duchu - mówił 14 lat temu w Radiu Wrocław dyrektor Ossolineum dr Adolf Juzwenko:

W czasie wojny i po roku 1945 obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. Władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz.

Święto przywrócono w czerwcu 1989 r.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama