Świeradów-Zdrój wyróżniony wśród gmin przyjaznych pszczołom

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-11-15 15:48 | Zmodyfikowano: 2019-11-15 15:49
A|A|A

fot. materiały prasowe

Świeradów-Zdrój jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom", który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W tym roku, na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju, dzięki środkom pozyskanym z UE, powstał piękny ogród przyjazny pszczołom, z kwiatami, ziołami i sadem oraz łąkami kwietnymi. Dzieci z gminy utworzyły także ogródek ekologiczny z zakątkami, poidełkami i hotelami dla owadów zapylających. Oba ogrody są stale upiększane oraz pielęgnowane. W 2019 r. zasadzono w gminie 1150 roślin zielnych, 10 krzewów i 11 drzew dających pokarm dla pszczół.

Na terenie ogrodu znajduje się także ul edukacyjny, podłączony do kamer, dzięki czemu można podglądać życie pszczół na dużym ekranie w sali kinowo-edukacyjnej Centrum i wysłuchać ciekawostek o tych pożytecznych owadach, a także zdobyć wiedzę, jak o nie dbać. W ośrodku prowadzone są także liczne warsztaty, spotkania i zajęcia terenowe dla dzieci i dorosłych, a od wtorku do soboty w godzinach 10-16 odbywają się prezentacje o pszczołach.

Podczas Dnia Ziemi w 2019 r. gmina Świeradów-Zdrój zorganizowała akcję, w której dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej otrzymały 400 szt. sadzonek roślin przyjaznych pszczołom i mogły je samodzielnie zasadzić w ogródkach. 8 sierpnia w gminie odbył się także Wielki Dzień Pszczół, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem – w wydarzeniu wzięło udział blisko 400 osób.

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. 

Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama