Legnica: Głosowanie nad budżetem w grudniu. Gorąco na sesji RM z powodu biblioteki

Karolina Kurczab, km | Utworzono: 2019-11-25 12:56 | Zmodyfikowano: 2019-11-25 12:56
A|A|A

fot. archiwum radiawroclaw.pl

Przewodniczący Rady Jarosław Rabczenko przyznał, że dokument jest obszerny i aby się z nim zapoznać potrzeba czasu.

- Budżet na rok 2020 relatywnie niedawno wpłynął do Biura Rady, natomiast z uwagi na to, że sesja listopada jest bardzo wymagająca, mamy ponad 30 uchwał, ustaliliśmy, że do budżetu na przyszły rok siądziemy na początku grudnia.

W projekcie budżetu na 2020 rok czytamy, że wydatki mają być o niemal 21 i pół miliona złotych większe niż dochód. Na pokrycie deficytu prezydent chce sięgnąć po kolejny kredyt. Czy radni zaaprobują projekt, czy trafi on do poprawki dowiemy się w grudniu.

Na sesji było gorąco z powodu bibliotek. Radni zadecydowali dziś o zlikwidowaniu dwóch fili Biblioteki Publicznej. Jedną na osiedlu Kopernika, drugą na Piekarach. Zdaniem Prezydenta Miasta taki zabieg przyniesie oszczędności, a tym samym nie pozbawi mieszkańców dostępu do usług bibliotecznych.

- Proponujemy te miejsca, w których nie pozbawiamy mieszkańców dostępu do usług bibliotecznych. Koszty likwidacji biblioteki czy włączenia w struktury sąsiednich bibliotek to jest na poziomie, ponad 300 tysięcy złotych rozłożonych w czasie.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało dziesięciu radnych, czterech wstrzymało się od głosu, siedmiu było przeciwnych. Przeciwni likwidacji byli przede wszystkim radni klubu Platformy Obywatelskiej, a także Prawa i Sprawiedliwości.

Radni dyskutowali dziś także o rozwoju elektromobilności. Jednogłośnie przyjęli dziś projekt Miejskiego Planu Adaptacji Legnicy do Zmian Klimatu. Jak wyjaśnia zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz, Legnica jest jednym z 44 miast w Polsce, które przystąpiły do projektu.

- Określa politykę miasta jaka powinna być prowadzona, żeby umniejszać skutki negatywnych zjawisk związanych z ociepleniem klimatu. Chociażby wprowadzanie i rozszerzanie małej retencji, by zatrzymywać wody deszczowe wtedy, kiedy one intensywniej się pojawiają.

Działaniami w ramach projektu ma być nie tylko wprowadzanie małej retencji, ale także przemodelowanie przestrzeni miejskiej - więcej zieleni, a także skupianie się na termomodernizacji. Jadwiga Zienkiewicz dodaje, że powołanie się na tego typu projekt będzie miało znaczenie w przypadku aplikowania o środki chociażby z Unii Europejskiej na tego typu działania.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama