DAB+ Sztuka: Marcelina Groń, Kasia Hebda, httpaintings:// i Daria Pietryka [WIDEO]

| Utworzono: 2020-03-10 15:14 | Zmodyfikowano: 2020-03-10 15:18

Środowe spotkanie ze sztukami wizualnymi na falach Radia Wrocław Kultura rozpoczęliśmy od spotkania z Moniką IdzikowskąEkletik Art. Od 12 marca w tym miejscu zagości pierwsza wystawa pt. "Marcelina Groń Callimpsest. Pomiędzy warstwami" prezentująca najnowszy cykl malarski Marceliny Groń, który porusza się wokół znaczeń i symboli związanych z systemem zapisu. Poprzez głęboką analizę dziejów piśmiennictwa artystka buduje swoją malarską narrację używając i łącząc różnorodne formy od wschodniej kaligrafii po słowiańską glagolicę. Pomimo odwołań historycznych w warstwie symboli, jest to malarstwo bardzo młode, dynamiczne, zakorzenione w duchu street art.-u. 

 

Chwilę po 17:00 w naszym studiu pojawiła się Katarzyna Hebda, młoda, zdolna wrocławska ilustratorka, której prace, często inspirowane prozą Andrzej Sapkowskiego, można znaleźć na facebookowym fanpage'u Cat Graph Art. W ostatnim czasie Katarzyna stworzyła szereg ilustracji do książki "Daemon", zbioru opowiadań autorstwa Łukasza Śmigla.

W dalszej części programu przenieśliśmy się do wrocławskiej Galerii Miejskiej, zapraszającej na nową wystawę "httpaintings://" kuratorowaną przez Katarzynę Zahorską. Zbiorowa ekspozycja malarstwa i grafiki  to prezentacja dokonań artystów, którzy badają obszary związane z cyfryzacją i cyfrowym obrazowaniem. Zastanawiają się nie tylko nad relacją na linii człowiek-technologia, ale poszukują też odpowiedzi na pytanie o miejsce tradycyjnych mediów artystycznych we współczesnym świecie technologii. O wystawie, której otwarcie było planowane na 12 marca, a która została przełożona na późniejszy termin, opowiedziały kuratorka - Katarzyna Zahorska i artystka - Katarzyna Rutkowska.

Na koniec zajrzeliśmy do Galerii M,  tam od piątku rusza wystawa malarstwa "Między Nami" autorstwa Darii Pietryki. To najnowszy projekt artystyczny urodzonej w 1983 roku wrocławskiej malarki, architektki, projektantki wnętrz i scenografki. Tematem wystawy jest człowiek w relacji, a więc zagadnienie szerokie, wielowarstwowe i płynne. Człowiek jako istota społeczna uwikłany jest w sieć mikro i makro zależności - ze sobą, z innymi, z otaczającym światem. O tej wystawie opowiedziały jej autorka, Daria Pietryka i kuratorka wystawy, Marta Dziedziniewicz.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.